9 C
Skopje
недела, април 18, 2021
spot_img

Надал откажа учество и на втор турнир по ред

Светскиот тениски рекет број два, Рафаел Надал, го откажа својот втор турнир за само неколку дена. Откако нема да настапи во Ротердам, Шпанецот нема да патува ниту во Акапулко.

Турнирот во Холандија ќе се игра следната недела, додека оној во Мексико е планиран за средината на март. Причината за откажувањето на настапите се проблемите кои Шпанецот ги има со грбот.

„Жал ми е што нема да можам да играм во Акапулко. Како што стојат работите сега, повредата на грбот не ми дозволува да патувам толку долго. Го сакам овој турнир, играв таму последните четири години и нема да биде можно оваа година. Се гледаме следната година“, порачал Надал.

Надал досега трипати го освојуваше турнирот во Акапулко, додека некои шпекулираат дека неговото непатување таму е и од финансиски карактер, затоа што премијата за победникот е далеку помела од претходните години.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести