Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Германските пиварници беа принудени да го фрлат непродаденото пиво, поради што побараа финансиска помош од државата

Германските пиварници беа принудени да го фрлат непродаденото пиво, поради што побараа финансиска помош од државата во време кога се продолжува полицискиот час, соопшти денеска здружението на пиварници.

Германските кафулиња, хотели и ресторани се затворени од ноември, а пабовите ја повикаа државата да им помогне финансиски како дел од програмата за помош на различните индустрии во надминување на кризата предизвикана од пандемијата COVID.

Владата веќе им помагаше на кафулињата, но не и на пабовите.

  • Од недела во недела, сè повеќе пиварници, пабови специјализирани за пиво, се соочуваат со егзистенцијална закана, иако тоа не е нивна вина и тие се третираат несоодветно, напишаа 300 пабови од здружението DBB и VPBD во едно писмо.
  • Заклучувањето и падот на продажбата на пиво значеа дека пиварниците изгубија голема сума пари преку ноќ. Залихите пиво вредни милиони евра беа исфрлени затоа што на пивото му истече рокот на траење, се вели во писмото.

најчитани вести

Македонија

„Егзибиционизам што нема правна потпора“, вака универзитетскиот професор Борче Давитковски го оценува собирањето потписи против пописот, што деновиве го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Поранешниот декан...

Македонија

Интегрален текст од прес-конференцијата на Иницијативата за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Добар ден на сите и добредојтовте на промоцијата на слоганот под кој ќе...

Македонија

Дека имало незаконско следење на комуникациите во Таргет – Тврдина, имало – и тоа никој не го спори и не може да го спори....

Забава

“Балашевиќ не заслужува никаков помен“, напишал Вељко. Додека цела Србија и регионот со емотивни пораки се простува од Ѓорѓе Балашевиќ, Вељко Ражнатовиќ има поразлично...