Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Турски државјанин обвинет затоа што прикажал фалсификуван ПЦР тест за коронавирус

LUND 2020-04-29 Personal visar hur ett corona / covid-19 test tas i svaljet med hjälp av en provtagningspinne i tältet utanför SUS Lund ( Skånes Universitetssjukhus i Lund ) på onsdagen. Region Skåne inledde i veckan provtagning av personal med corona / covid-19 symptom i tält utanför sjukhusen i Lund, Malmö, Ystad och Kristianstad. Sedan tidigare har man haft ett pilotprojekt för att utvärdera rutiner och den egenutvecklade analysmetoden vid lasarettet i Helsingborg. Provtagning kommer snart också att erbjudas personal inom omsorgen. Foto: Johan Nilsson / TT / Kod 50090

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против државјанин на Република Турција, осомничен дека сторил кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетиот 32-годишник, на 17 февруари на граничниот премин на Меѓународниот аеродром – Скопје, при пријава за излез од државава, употребил медицински сертификат за извршено тестирање за SARS-CoV-2 (ПЦР тест). На сертификатот стоело дека е издаден од една лабораторија во Скопје, иако обвинетиот знаел дека воопшто не се тестирал. При проверка службите утврдиле дека таа лабораторија не го издала сертификатот, односно дека сертификатот е фалсификуван.​

најчитани вести

Македонија

Иницијативниот одбор за одржување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во сабота, 20.02.2021 година, со почеток во 12.00 часот, на просторот пред Музејот на македонската...

Македонија

„Егзибиционизам што нема правна потпора“, вака универзитетскиот професор Борче Давитковски го оценува собирањето потписи против пописот, што деновиве го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Поранешниот декан...

Македонија

Интегрален текст од прес-конференцијата на Иницијативата за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Добар ден на сите и добредојтовте на промоцијата на слоганот под кој ќе...

Забава

Српската легенда Ѓорѓе Балашевиќ почина денес на 67-годишна возраст Да потсетиме, Балашевиќ беше примен на Инфективната клиника пред три дена, каде се лекуваше од...