Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Колку ќе чека кошаркарска Македонија за пласман на следното ЕП?

Македонија не успеа да дојде до посакуваното место на Европското првенство 2022 година. Александар Тодоров и неговите избраници на последната средба против Естонија победија со само два разлика (84-86), не доволно за остварување на сонот.

Ова е второ по ред континентално натпреварување на кое Македонија нема да учествува. А до следното богами ќе почекаме. По ново Европските првенства се одигруваат на секои четири години, со оглед на ЕУРО 2021 беше преместено за 2022 година, значи дека следното ќе биде во 2025 година.

Од сега значи четири нови години апстиненција од континенталното натпреварување. Прашање е кој ќе остане во составот, ова е долг период.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

„Егзибиционизам што нема правна потпора“, вака универзитетскиот професор Борче Давитковски го оценува собирањето потписи против пописот, што деновиве го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Поранешниот декан...

Македонија

Интегрален текст од прес-конференцијата на Иницијативата за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Добар ден на сите и добредојтовте на промоцијата на слоганот под кој ќе...

Македонија

Дека имало незаконско следење на комуникациите во Таргет – Тврдина, имало – и тоа никој не го спори и не може да го спори....

Забава

“Балашевиќ не заслужува никаков помен“, напишал Вељко. Додека цела Србија и регионот со емотивни пораки се простува од Ѓорѓе Балашевиќ, Вељко Ражнатовиќ има поразлично...