Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Бројките не лажат: Покетино е тренер со најслаб старт на клупата на ПСЖ

Го дочекаа како вистинска ѕвезда во Париз, но почетокот на неговата работа на кормилото на ПСЖ не е за фалење. Статистиката вели дека Маурисио Покетино не ја започна тренерската кариера во клубот како што многумина очекуваа, туку напротив, стана тренер со најслаб старт на кормилото на „светците“.

Откако пред 10 години Катарците го преземаа клубот, Покетино е тренерот кој има најслаби резултати на неговите први девет натпревари во Лига 1. На тие натпревари, Покетино има освоено 19 од 27 можни бода, што е најслаб резултат од сите тренери кои го воделе ПСЖ во последната декада..

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Иницијативниот одбор за одржување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во сабота, 20.02.2021 година, со почеток во 12.00 часот, на просторот пред Музејот на македонската...

Македонија

„Егзибиционизам што нема правна потпора“, вака универзитетскиот професор Борче Давитковски го оценува собирањето потписи против пописот, што деновиве го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Поранешниот декан...

Македонија

Интегрален текст од прес-конференцијата на Иницијативата за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Добар ден на сите и добредојтовте на промоцијата на слоганот под кој ќе...

Забава

Српската легенда Ѓорѓе Балашевиќ почина денес на 67-годишна возраст Да потсетиме, Балашевиќ беше примен на Инфективната клиника пред три дена, каде се лекуваше од...