Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

СЕКОЈА ЧЕСТ: Навивач плати 200.000 долари за да фудбалерот може да игра во натпревар за титулата

Интернасионал и Фламенго во недела го играат мечот од претпоследното коло. Првиот спроти вториот, разликата е само еден бод. Доколку Интернационал победи, титулата е негова.

Во фокусот е Родинеи.

Тој е на позајмица од Фламенго во Интернасионал, но за да може да игра, потребни беа 200.000 УСД.

Влогот е титула, па еден навивач реши да искешира за да му помогне на клубот.

  • Знам каков натпревар не чека, па затоа решив да му помогнам на клубот за кој живеам. Знам дека играчите ќе дадат се од себе за да ја освојат титулата, убеден сум дека ќе бидеме среќни на крајот – изјави Елусмар, 60-годишниот сопственик на компанијата, кој плати 200.000 за Родинеи да игра против Фламенго.

Семејството Елусамар е седмо на листата на најбогати во Бразил со околу пет милијарди долари.

Доколку Интернасионал победи на гостувањето кај Маракана, тие ќе станат шампиони за прв пат од 1979 година.

Фламенго има шест титули, последната ја освои минатата сезона.

најчитани вести

Македонија

Иницијативниот одбор за одржување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во сабота, 20.02.2021 година, со почеток во 12.00 часот, на просторот пред Музејот на македонската...

Забава

Луѓето родени во овој знак имаат повисока од просечната интелигенција, но тие почесто се вредни работници отколку имагинативни креатори. Тие се многу практични и...

Забава

Српската пејачка Николина Ковач иако сега важи за атрактивна пејачка таа некогаш имала голем проблем со килограми, па дури и директорот на Гранд продукција...

Македонија

Интегрален текст од прес-конференцијата на Иницијативата за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Добар ден на сите и добредојтовте на промоцијата на слоганот под кој ќе...