Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ПРОФИРИЈ Е НОВИОТ ПАТРИЈАРХ НА СПЦ

Српската православна црква денес го доби 46. патријарх, др Профириј Периќ

Новиот патријарх го наследи починатиот патријарх Иринеј, кој “овој свет“ го напушти на 19. ноември, а од кога е избран новиот патријарх, припадниците на православната вероисповед љубопитни се да ги дознаатсите детали за новиот поглавар.

Имено, новоизбраниот патријарх со крстење го добил името Православ, со што се поставува прашањето од каде новото име – Профиреј.

Самото име Профиреј е од грчко потекло и значи црвена боја, пурпурна и календарско име. Меѓутоа, во православните кругови постои таква традиција, како на пример, името треба да започнува со иста буква со кое започнало и светото име.

Поточно, Православ е името на патријархот кога се родил, а Профиреј му е доделено, а тоа значи првата буква морала да биде иста.

најчитани вести

Македонија

Во своето гостување во 24 анализа, професорот и политички аналитичар, Тони Науновски се осврна на моменталната состојба во ВМРО-ДПМНЕ. „Мицкоски и моменталното раководство треба...

Македонија

Денес, истите тие кои тогаш за Мицковски беа најчесните, најугледните на кои им ветуваше дека сé би направил за нив, а особено за еден...

Македонија

„Не постојат шанси за формирање на ново парламентарно мнозинство. Барем досега до мене не стигнале такви информации, а ниту сум разговарал со некој на...

Македонија

„Концептот е македонската република да биде граѓанска држава, а не држава на етницитети.“ изјави вечерва во емисијата „Само вистина“, Марјан Ѓорчев, специјалниот советник на...