8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ШОКАНТНИОТ ДОКУМЕНТАРЕЦ МУ ГИ ОДЗЕМА ПРАВАТА НА ТАТКОТО НА БРИТНИ СПИРС

Таткото на Бритни Спирс го загуби правото делумно да управува со имотот на оваа пејачка. Џејми Спирс ги контролираше финансиите и личните работи на својата ќерка откако таа беше примена во болницата во 2008 година, како дел од спорниот правен договор.

„Старателството“ на имотот е вообичаено во повеќето држави и се случува кога некое лице не е во состојба да се грижи за сопствениот имот.

Во ноември минатата година, 39-годишната девојка безуспешно се обиде да го тргне нејзиниот татко од улогата, а на тоа сослушување, судијата ја назначи приватната компанија „Bessemer Trust“ да управува со богатството на пејачката.

Во тоа време, нејзиниот адвокат рече дека се плаши од нејзиниот татко и дека нема да се занимава со пејачка кариера сè додека тој има моќ над неа.

На рочиштето во четвртокот во Лос Анџелес, г. Спирс го загуби правото да делегира инвестициски овластувања на имот вреден 60 милиони долари од минатата година.

Друго рочиште за овој случај е закажано за 17 март.

Адвокатот Вивијан Торин рече дека договорот со компанијата е склучен по минатогодишното сослушување и дека е нејасен и двосмислен, сето тоа во обид да му се одземе овластувањата на г. Спирс.

Бритни Спирс продаде повеќе од 100 милиони плочи, но таа нема настапи во живо од октомври 2018 година, а адвокатите на г-дин Спирс веќе инсистираа дека деловниот менаџмент ја спасил од финансиска пропаст.

За време на првите 11 години, Спирс беше застапуван од адвокатот Ендру М.Валет, но истиот поднесе оставка во 2019 година.

Набргу потоа, г-дин Спирс привремено го напушти управувањето со личните работи на неговата ќерка, повикувајќи се на здравствени причини, но ја задржа улогата на управување со нејзините финансии.

Пресудата доаѓа откако во САД беше објавен новиот документарец за кариерата на пејачката.

Документарниот филм за Бритни Спирс зборува за нејзините искачувања на славата, тешкотиите со кои се соочила и полемиките околу нејзиниот имот.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести