14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

НОВ ЗАКОН ЗА ДАНОК ЌЕ УДРИ ПО ЏЕБОТ НА НАЈБОГАТИТЕ: БИЛ ГЕЈТС ЌЕ ПЛАЌА 1,3 МИЛИЈАРДИ, А БЕЗОС 2 МИЛИЈАРДИ ГОДИШНО

Според новите законски предлози на државата Вашингтон, Џеф Безос би плаќал годишен данок од две милијарди долари, а Бил Гејтс 1,3 милијарди долари.

Законодавците предложија оданочување на богатството над една милијарда долари за да се намали нееднаквоста и да се надополни недостатокот на данок на доход од државата. Тие исто така предлагаат еден процент данок на приход поголем од милијарда долари.

Даночните експерти истакнуваат дека предлогот ќе зависи од четири лица, Џеф Безос, Бил Гејтс, Мекензи Скот и Стив Балмер, кои на државата Вашингтон ќе и донесат околу 97 проценти од данокот на доход.

Критичарите на предлогот тврдат дека, бидејќи никој од четворицата милијардери нема корпоративна улога со седиште во Вашингтон, тие би можеле да ја напуштат земјата доколку сметаат дека не треба да платат од предлогот за данок.

– Ова не само што ќе го наруши данокот на богатство, туку ќе ја лиши државата од други приходи. Овие богати жители продолжуваат да плаќаат непропорционален дел од државните и локалните даноци и значително да придонесуваат за локалната економија.Нивното протерување би имало сериозни последици  покрај новиот даночен неуспех, Џаред Валцак.

Сепак, Ноел Фрејм која доаѓа од редот на демократите иго претстави законот, сегашниот даночен систем во Вашингтон ги фаворизира богатите.

Таа исто така, го спори аргументот дека милијардерите можат да ја напуштат земјата доколку се воведат даноци, велејќи: „Идејата дека тие едноставно ќе заминат е циничен став и не е поткрепена со докази“.

И покрај пандемијата што предизвика рекордна невработеност во САД во 2020 година, Безос го зголеми своето богатство за околу 75 милијарди долари.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести