7 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Вселенската сонда на Обединетите Арапски Емирати „Al Amal“ пристигна вчера во 16:41 часот по наше време во орбитата на планетата Марс

Вселенската сонда на Обединетите Арапски Емирати „Al Amal“ (Надеж) пристигна вчера во 16,41 часот по наше време во орбитата на планетата Марс.

Беше лансирана на 19 јули. Нејзина задача е да ги проучува дневните и годишните климатски циклуси, климатските настани во различни делови на Црвената планета и временските услови во долната атмосфера на Марс, како што се песочните бури, за време на најмалата марсовска година (687 денови на Земјата).

Влегувањето во орбитата беше критичен момент. Моторите беа вклучени 27 минути со цел сондата да се намали од 121 000 километри на час на 18 000 за кратко време.

„Al Amal“ влегува во орбитата како прва арапска сонда, но тој не е шампион. Во 1971 година, американскиот „Mariner 9“ беше првата вселенска лабораторија што влезе во орбитата на друга планета. Во последниве години, американските и индиските сателити (индискиот се викаше „Mangalian“, т.е. Марсоброд) пристигнаа во таа орбита во 2013 година, а во 2016 година европски.

Првите лансирања на Марс беа направени од тогашниот Советски сојуз во 60-тите години на минатиот век, а првите сонди што слетаа на нејзината површина и испратија податоци беа и советски во 1971 година. Подоцна беа истражени и марсовските месеци Фобос и Деимос, особено првиот .

Имено, кој и да оди на Марс, го користи „прозорецот“ кога револуциите ги доведуваат Земјата и Марс во спротивност, односно најблиску една до друга, а тоа се случува на секои 780 дена.

Арапите од Емиратите не беа единствените кои го користеа минатогодишниот „прозорец“.

Утре, кинескиот „Tianwen-1“ (Трагач по небесната вистина) има намера да влезе во орбитата на Марс. Роботско возило се спушта од него во мај, кое треба да го омекне мекото и да ги истражи трагите од минатото и можниот сегашен живот.

Конечно, за девет дена, американското роботско возило „Perseverance“, кое ќе го користи и хеликоптерскиот дрон „Ingenuiti“, ќе слета во езерото Кратер, наводно делтата на античката река.

Цел: да се испита дали имало вода и некои други информации за поранешната или сегашната популација на Црвената планета и условите за патување од Земјата до Марс и назад. Задачата на дронот ќе биде да прелета и да ја сними блиската површина.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести