9 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

СКОЛЕ НЕ ГО ПОЧИТУВАЛ ОСНОВНОТО ПРАВИЛО ВО МАФИЈАТА И ПРВ СЕ ЈАВИЛ ДА ИЗРАЗИ СОЧУСТВО ЗА АРКАН – ТОА ГО ЧИНЕШЕ ГЛАВА

Зоран Ускоковиќ (22) од Белград, син на покојниот Зоран Ускоковиќ Сколет, беше убиен во петокот вечерта од маж кој бил маскиран во старец.

Неговиот татко Сколе, наводно, бил поврзан со подготовки за убиството на Аркан, поради што неговиот син бил убиен во петокот, според некои шпекулации. Досега непознати детали за нивните врски и работи неодамна открил Драган Николиќ Гаги, кој издржува затворска казна за соучесништво во ликвидацијата на Аркан.

Од претходната истрага беше заклучено дека синот на Сколе бил следен и дека бил убиен во класична заседа. Убиецот добро ги познавал неговите движења и кога Зоран се упатил кон зградата во која живеат неговата мајка и очувот, тој го застрелал.

Се истражува мотивот за ликвидацијата, а како една од шпекулациите се наведува дека синот на Сколе е уште една жртва на одмазда за убиството на Аркан, со кого е поврзан неговиот татко.

Жељко Ражнатовиќ Аркан беше убиен во 2000 година во хотелот „Интерконтинентал“ во Белград, а заради соучество во ликвидацијата, Драган Николиќ Гаги издржува затворска казна од 30 години во затворот Забела.

Во признанието за Курир, Гаги ги откри сите детали за најмистериозната ликвидација во Србија и откако детално опиша како бил уапсен и екстрадиран во Србија три години по убиството, решил да открие сè што знае за вдовицата на Аркан Светлана Ражнатовиќ и неговиот однос со Сколе.

Во моментот кога кумот на Гаги, Добросав Гавриќ извади пиштол во хотелот ,,Интерконтинентал” на 15 јануари и пукаше кон жртвите, Цеца беше во бутикот во хотелот со нејзината сестра Лидија и телохранителот Звонко Матеовиќ.

Како што тврди, Цеца многу добро го познавала него, но и Зоран Ускоковиќ Сколе, кој учествувал во подготовките за убиството на Аркан.

“Додека бев во бегство во Будимпешта, дојде Сколе. Многу му беше жал што Гавриќ беше ранет во хотелот за време на ликвидацијата. Му беше жал и за Манде, кој беше убиен со Аркан, а ми беше мој добар пријател. Потоа, тој исто така ми рече дека веќе ја повикал вдовицата (Светлана Ражнатовиќ). Тој ѝ изрази сочувство за смртта на нејзиниот сопруг, но како што ми рече, тој исто така нагласи дека парите од трансферот мора да бидат исплатени. Таа се согласи и рече дека континуирано ќе испраќа пари на сметките во Швајцарија, чии броеви требаше да ѝ ги достави “, открива Гаги.

Според Гаги, последната капка која ја прели чашата во комплицираните односи со Аркан, „за која знаеше дека нема да заврши добро“, беше поделбата на парите од трансферот на Никола Лазетиќ и извесен Алексиќ.

Тој вели дека добро ја познавал Цеца. Последен пат ја видел околу Нова Година 2000 година, т.е. 15 дена пред убиството на Аркан, во „Интерконтинентал“.

Околу Нова година, дојдов во хотелот ,,Интерконтинентал” со братот на тетка ми Милан Мики Ѓуришиќ (осуден за убиството на Ражнатовиќ, но во бегство) и возачот Зоран Николиќ Пегла, кој остана да се грижи за мојот и џипот на Сколе. „Сколе ме чекаше внатре, отидовме на ручек. Од ручекот отидовме во ,,Пијано бар” да пиеме кафе. На излез од барот Мики, Сколе и јас ги запознавме Цеца и Лидија “- вели Гаги.

“Последен пат ги видов тој ден. Се приближивме до сепарето, се поздравив со Аркан, а со Манда се избакнавме. И Сколе се поздрави со нив. Мики молчеше, тој само кимна со главата. Зад нив седеше човек, кому не сакам името да му го изговорам, а чиј што брат подоцна беше убиен. Неговиот брат се викаше Далибор Матеовиќ, по неговата смрт се помолив за него и му запалив свеќа во црквата. Подоцна на судењето дури и ја прашав вдовицата дали се сеќава на тој состанок, ме погледна во очи и излажа дека не може да се сети “ – вели Драган Николиќ.

Цеца пееше кај Сколе на роденденот на децата.

Николиќ потсетува и на изјавата на Цеца, која не го препознала на суд како лице кое било во хотелот.

„Повредената вдовица Светлана Ражнатовиќ пред судот вели дека, трчајќи од бутикот со нејзината сестра Лидија, видела средовечен маж како седи во тиркизен костум со полициски значка во раката и друг, помлад човек, во јакна со пердуви, со еден пиштол во едната рака и полициска значка во другата. Таа не ме спомна како личност што ја видела тој ден во хотелот, а ме познава многу добро. Ме запозна преку нејзиниот покоен сопруг и ние неколку пати бевме на вечера и на прославите во „Мадера“, на стадионот Обилиќ по победата на Обилиќ. Таа пееше една година пред тоа на роденденот на ќерката на Сколе во ресторанот „Двор“. Дојде со сега покојниот сопруг, кој тогаш беше добар пријател со Сколе. При тие средби беше културна. Еднаш, при разговор за едно убиство кое се случило, не ми се допаѓаше начинот на кој таа зборуваше за тоа, не ѝ доликуваше на жена “, рече Николиќ.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести