7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

ЕУ ги заострува мерките за влез во Унијата за посетителите од земјите што не се членки

Амбасадорите на ЕУ на состанокот во Брисел се согласија за ново ограничување на патувањето од земји кои не се членки на ЕУ, вклучувајќи ја и Велика Британија, изјави дипломат од ЕУ за Ројтерс. Во исто време, земјите од ЕУ се охрабруваат да дозволат неограничен пристап, како што е задолжителен карантин, само под строги услови. Новите мерки предвидуваат патник да може да доаѓа од земја надвор од ЕУ само ако нема повеќе од 25 случаи на Ковид на 100.000 жители за 14 дена, што е пониска стапка на инфекција отколку во сите земји на ЕУ.

Исто така, се предвидува брзо воведување на ограничувања на патувањето за патниците од земјите каде што е откриена голема фреквенција на повеќе заразни варијанти на коронавирусот, се вели во текстот. Договорот на земјите од ЕУ, патем, се однесува на помалку важни патувања и служи како упатство за земјите на ЕУ, кои го имаат последниот збор. Така, некои земји на ЕУ, како Германија, воведоа построги ограничувања, додека Белгија забрани помалку важно патување од или до земјата до март. Минатиот четврток, Унијата ја отстрани Јапонија од списокот на земји од кои патниците можат да го посетат блокот без ограничувања во врска со kovid.

Сега на списокот се наоѓаат Австралија, Кина, Нов Зеланд, Руанда, Сингапур, Јужна Кореја и Тајланд, иако вклучувањето на Кина зависи од тоа дали дозволува влез на патниците во ЕУ.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести