6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Некој за прошетка на Марс?! Еве колку ќе ве чини една прошетка до Марс

Компанијата „Axiom Space“ од Хјустон ја дизајнираше првата комерцијална вселенска мисија во која четворица цивили ќе патуваат до Меѓународната вселенска станица.

Мисијата, наречена „Ax-1“, е организирана од компанијата „Axiom Space“, а командант ќе биде поранешниот астронаут на Американската вселенска агенција (НАСА), Мичел Лопез-Алегриа, кој е и потпретседател на споменатата компанија.

Четиричлениот екипаж ќе има потреба од околу два дена патување со „Space Х“капсулата „Crew Dragon“ од Кејп Канаверал во Флорида до Меѓународната вселенска станица, се вели во соопштението на „Axiom Space“.

Кога пристигнуваат, членовите на мисијата ќе поминат осум дена во американскиот оддел на Меѓународната вселенска станица и ќе учествуваат со другите членови во истражувачки и филантропски проекти.

Лопез-Алегриа, кој леташе во вселената четири пати во текот на својата 20-годишна кариера, ќе биде командант на мисијата и првиот човек кој командува со цивилна и комерцијална вселенска мисија. Како пилот на мисијата ќе му се придружат американскиот претприемач и непрофитабилен активист Лери Конор и канадскиот инвеститор Марк Пати и израелскиот бизнисмен Итан Стибе како специјалисти.

Колку чини да се оди на Марс?

Според ценовникот на НАСА за 2019 година, употребата на системи за одржување на живот и тоалети на Меѓународната вселенска станица треба да чини 11.250 долари по член на екипажот дневно.

Потоа, 22.500 УСД дневно за сите потребни материјали, како што се храна, воздух и медицински материјали и 42 УСД за потрошена киловат час енергија. Тоа е сума од 55 милиони долари по лице, објави „Business Insider“.

Поранешниот астронаут на НАСА, Пеги Витсон, ќе биде резервен командант на мисијата.

„Axiom Space“ е основана во 2016 година и има намера да организира приватни летови во вселената двапати годишно, иако ја оставија отворена можноста за зголемување на тој број.

Конгресот на САД планира Меѓународната вселенска станица да се „пензионира“ до крајот на 2030 година, а НАСА полека ангажира некои компании да градат „вселенски хотел“ што може да се спои со основната структура на станицата уште во 2024 година. Компанијата „Axiom Space“ е една од оние што започнаа со овој проект.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести