6 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Се јаде ли СЛАДОЛЕД ВО ЗИМА- Еве што за тоа велат експертите

  • Експертите посочуваат дека станува збор само за навики или семејни традиции
  • Лекарите дури препорачуваат сладоледот да се консумира повеќе во зима отколку во лето, токму поради температурните разлики

Сладоледот е едно од омилените летни задоволства. И обично го јадеме за да се разладиме.

Сепак, некои сметаат дека не треба да се избегнува дури и во зима, односно дека ожете слободно да го јадете цела година, без оглед на надворешната температура.

Експертите ги рушат предрасудите кога станува збор за консумирање сладолед во зима. Тоа е, всушност, единствениот третман кој одговара и на зимата и на летото, особено по потешките оброци.

Експертите посочуваат дека станува збор само за навики или семејни традиции, како на пример кога баба им кажува на своите внуци да не јадат сладолед во зима, бидејќи тоа е опасно. Сепак, експертите наведуваат дека тоа не е точно и додаваат дека сладоледот не предизвикува воспаление на грлото или тонзилитис. Во зима, сладоледот не им штети на грлото, респираторните или органите за варење.

Лекарите дури препорачуваат сладоледот да се консумира повеќе во зима отколку во лето, токму поради температурните разлики помеѓу нашето тело и надворешната средина.

Го загрева телото

И покрај фактот дека станува збор за ладен третман, сладоледот всушност може да го загрее човечкото тело. Од друга страна, топлите пијалоци го загреваат телото само за кратко време. Имено, тие поттикнуваат потење, што предизвикува ладење на телото.

Токму поради овој ред на сладоледот со временски услови, организмот нема да доживее голем шок, и тоа е уште една причина да се јаде сладолед во текот на зимата.

Добар за болки во грлото

Со своето студенило, сладоледот може да делува на таков начин што всушност ги намалува симптомите на воспалено грло, ја намалува температурата, а со тоа и чувството на болка во грлото сметаат дел од експертите.

Сепак, сладоледите со ореви или житни култури не доаѓаат предвид, бидејќи тие можат да го иритираат грлото. Најдобар избор се, во тој случај, класичните: чоколадо, ванила или јагода.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести