7.8 C
Skopje
понеделник, јануари 23, 2023

336 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 10 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Во последните 24 часа се направени 1964 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 145
-Кавадарци 27
-Охрид 25
-Прилеп 17
-Тетово 15
-Куманово 13
-Велес 13
-Битола 12
-Делчево 10
-Струга 10
-Гостивар 7
-Гевгелија 5
-Берово 5
-Струмица 4
-Ресен 4
-Радовиш 4
-Кичево 3
-Свети Николе 3
-Неготино 3
-Крива Паланка 2
-Пробиштип 2
-Македонска Брод 2
-Крушево 2
-Демир Капија 2
-Кочани 1

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (53,61,81,84 и 86г), по еден од Кавадарци (72г), Гостивар (61г), Кочани (49г), Охрид (83г) и Прилеп (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 385 оздравени пациенти од:
-Скопје 213
-Прилеп 27
-Куманово 23
-Кавадарци 23
-Тетово 17
-Велес 15
-Штип 12
-Кочани 9
-Дебар 7
-Крива Паланка 5
-Радовиш 5
-Битола 4
-Кичево 4
-Гостивар 3
-Берово 3
-Демир Капија 3
-Свети Николе 2
-Гевгелија 2
-Пробиштип 2
-Кратово 2
-Охрид 1
-Неготино 1
-Македонски Брод 1
-Крушево 1

Досега во земјата се направени вкупно 449.995 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91891, бројката на оздравени пациенти е 80393, на починати е 2831, а бројот на активни случаи изнесува 8667.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img