11 C
Skopje
петок, април 16, 2021
spot_img

ПРЕМИЕРОТ НА ИТАЛИЈА ДЕНЕС ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА !?

Италијанскиот премиер Џузепе Конте ќе поднесе оставка од претседателот Серџо Матарела, во надеж дека ќе добие мандат за состав на нова влада, изјави неименуван владин извор за Ројтерс.

Конте се надева дека претседателот Серџо Матарела ќе му даде нов мандат за формирање влада со поголема поддршка во парламентот.

Со оставката, Конте сака да избегне ризично гласање во парламентот во текот на неделата, поради контроверзниот извештај за судството, и добива повеќе време да убеди некои пратеници да ја поддржат владата, бидејќи минатата недела го загуби мнозинството во Сенатот.

Оставката следува бидејќи основните проблеми на економијата во стагнација и политичката фрагментација во Европа започнаа да се реафирмираат меѓу исцрпувачката пандемија.

Падот на италијанската влада, на функција само 17 месеци, е симптом на континуирани пукнатини во италијанската и европската политика. Воспоставените и бунтовнички партии се борат за иднината на Европа, стабилните мнозинства честопати се неостварливи и лидерите бараат начини да се надмине долгорочната економска слаба работа – никаде повеќе отколку во Италија.

Најновиот политички прекин во Рим веројатно ќе предизвика загриженост во главните градови на посилните економии во Европа, како што е Германија, која минатата година се согласи да го прифати масивниот план за инвестиции на Европската унија за економско закрепнување од коронавирусот.

Италија, која треба да добие над 200 милијарди евра средства од ЕУ, што е еквивалентно на околу 243 милијарди долари, е најголемиот корисник на планот. Но, неможноста на италијанските лидери да се договорат за кохерентна економска стратегија ги намалува шансите третата по големина економија на ЕУ ефективно да ги користи средствата.

Во прашање не се само шансите на Италија да избега од својот долг економски пад и да го стабилизира својот висок национален долг, туку и политичката доверба меѓу северна и јужна Европа што му е потребна на еврото за долгорочна одржливост.

Фото: принтскрин твитер

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести