15.8 C
Skopje
четврток, јануари 19, 2023

Саудиска Арабија денес објави дека пресретнала несомнена ракета

Саудиска Арабија денес објави дека пресретнала несомнена ракета или безпилотен напад врз нејзиниот главен град Ријад, а за одговорни ги смета јеменските бунтовници Хута.

Корисниците на социјалните мрежи објавија видеа од експлозијата во воздухот над Ријад, а државната телевизија во Саудиска Арабија ги цитираше властите во кралството дека потврдуваат дека пресретнувањето се случило, пренесува АП.

Агенцијата наведува дека Хутите сè уште не ја признале одговорноста за лансирање ракета или дрон кон Ријад.

Хутите ја контролираат јеменската престолнина Сана од септември 2014 година, а Саудиска Арабија и нејзините сојузници започнаа војна против нив во март 2015 година за поддршка на меѓународно признатата влада на Јемен.

Западни аналитичари, Саудиска Арабија и САД тврдат дека Иран им доставува оружје на Хутите, вклучително и балистички ракети, што Техеран го негира.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img