Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СТРАШНО: Руски војник убил осум колеги, па пробал да бега – СЕГА ЌЕ ЛЕЖИ 24 ГОДИНИ ЗАТВОР (видео)

Рускиот регрут Рамил Шамсутдинов, кој уби осум колеги во воена база во регионот Транс-Бајкал во Источен Сибир есента 2019 година, беше осуден на 24 години и шест месеци, јави дописникот на ТАС С, кој присуствуваше на изрекувањето на пресудата денес.

Вториот источен воен окружен суд пресуди дека „го прогласи Шамсутдинов Рамил Салимчановиќ за виновен за злосторства, а последната казна е затвор од 24 години и шест месеци со максимално обезбедување“, судот ја објави својата одлука, пренесува агенцијата.

Покрај тоа, судот нареди Шамсутдинова, која е во притвор од октомври 2019 година, да им исплати отштета на семејствата на убиените и повредените во износ од над 133.000 американски долари.

На 25 октомври 2019 година, Шамсутдинов отвори оган кон своите колеги, војници во базата за репарација и одржување каде што беше сместен, а во пукањето загинаа двајца полицајци и шест војници, а двајца беа тешко повредени, по што се обиде да избега, но беше уапсен.

Според Шамсутдинов, тој пукал во состојба на намалена свест, бидејќи бил изложен на закани за насилство од колегите и принуден да чисти тоалети, а психијатриското вештачење докажало дека осудениот бил свесен за своите постапки.

Поротата го прогласи Шамсутдинов за виновен, но му беше изречена поблага казна од онаа што ја побара обвинителот од 25 години затвор, и со помал износ на обештетување од над 380 000 американски долари, како што бараа роднините на жртвите, наведува агенцијата.

најчитани вести

Забава

Кој вели дека бикини е само за на плажа?! Новиот тренд налага со бикини да се оди и на снег. Не верувате?! Погледнете ги...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава од повеќе граѓани сведоци дека во тек е голема полициска акција на патот накај Блаце кај ресторанот Капри. Според нашиот извор...

Македонија

Пред нешто повеќе од 2 години, практично набргу по доаѓањето на Христијан Мицкоски на чело на ВМРО-ДПМНЕ, без ниту еден посериозен резултат зад него,...

Забава

Од пред крајот на минатата година, гледачите уживаат во авантурите на ликовите од популарната хумористична сероја „Преспав“. Во новата, петта сезона се задржани истите...