Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

СПРЕМЕТЕ СЕ! ВО ФЕВРУАРИ ЌЕ ИМА ЧУДА НА НЕБОТО

2 февруари – Астероидот 18 Мелпомен во соѕвездието Рак во поволна позиција за набудување. Во 23:44 часот ќе биде над 57 ° над јужниот хоризонт со јачина од 9,4 степени. За набудување е потребен аматерски телескоп.

4 февруари – Месецот во последниот квартал

11 февруари – Нова месечина

18 февруари – Спој на Месечината и Марс во соѕвездието Овен. Растојанието на овие два објекти на небесната сфера ќе биде 3 ° 41. Месецот ќе биде 7 дена со магнитуда од -11,6. Големината на Марс опаѓа и сега е 0,8.

19 февруари – Месецот во првиот квартал

19 февруари – Галаксијата М81 во Големата Урса во поволна позиција за набудување. Во 23:34 часот ќе биде над 65 ° над северниот хоризонт. За набљудувањето користете подобар двоглед или мал астрономски телескоп. Не заборавајте на галаксијата М82, која заедно со М81 може да се види во истото видно поле на телескопот.

27 февруари – Полна месечина

најчитани вести

Забава

Кој вели дека бикини е само за на плажа?! Новиот тренд налага со бикини да се оди и на снег. Не верувате?! Погледнете ги...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава од повеќе граѓани сведоци дека во тек е голема полициска акција на патот накај Блаце кај ресторанот Капри. Според нашиот извор...

Македонија

Пред нешто повеќе од 2 години, практично набргу по доаѓањето на Христијан Мицкоски на чело на ВМРО-ДПМНЕ, без ниту еден посериозен резултат зад него,...

Забава

Од пред крајот на минатата година, гледачите уживаат во авантурите на ликовите од популарната хумористична сероја „Преспав“. Во новата, петта сезона се задржани истите...