Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

НЕМА ДА СИ ВЕРУВАТЕ НА ОЧИТЕ: 13 ГИНИСОВИ РЕКОРДИ КОИ НИКОГАШ НИКОЈ НЕМА ДА ГИ СРУШИ (видео)

Гинисовата книга на рекорди бележи неколку поставени најневеројатни рекорди, но има неколку луѓе кои успеаја да ја преминат границата и да го напуштат целиот свет воодушевено од она што го направија. Ретко кој ќе може да ги собори овие рекорди:

Давањето кош за 3 поени во кошарката е голема работа, но во 2012 година, група јутубери ја поставија скалата далеку над тоа. Имено, еден од нив постигна кош од висина од 200 метри. По 4 дена шутирање на кошот, погодокот беше постигнат и денес е на Гинисовата листа.

Ginisovi rekordi

Гинисовата листа вклучува неколку најекстремни рекорди, а еден од нив го постави тинејџерот Карим, кој успеа да сруши 111 бетонски плочи за 35 секунди, но верувале или не, со глава.

Ако барем еднаш сте се обиделе да склопите Рубикова коцка, знаете дека тоа е скоро невозможна работа, но не и за Иларим од Индија. Тој успеа да сврти 6 коцки за 2 минути и 17 секунди. За да биде работата уште поимпресивна, тој ги нареди коцките под вода.

Ули Емануле дефинитивно имаше најголема храброст. Тој успеа да прелета низ планинскиот отвор широк само 2,5 метри.

Ginisovi rekordi

Дејвид Вајз успеа да постави рекорд во скок во височина со скии, скокајќи неверојатни 14 метри.

Ginisovi rekordi

Од друга страна, Русинот Алексеј го сруши рекордот во нуркање. Тој помина цели 179,8 метри под нивото на морето.

Спуштањето по планината со велосипед звучи доволно екстремно, а кога ќе се спуштите со брзина од 172 км на час, ќе добиете чест и вашето име да биде запишано во Гинисовата книга. Овој рекорд го постави Макс Стокол.

Погледнете ги другите записи на видеото:

најчитани вести

Забава

Кој вели дека бикини е само за на плажа?! Новиот тренд налага со бикини да се оди и на снег. Не верувате?! Погледнете ги...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава од повеќе граѓани сведоци дека во тек е голема полициска акција на патот накај Блаце кај ресторанот Капри. Според нашиот извор...

Македонија

Пред нешто повеќе од 2 години, практично набргу по доаѓањето на Христијан Мицкоски на чело на ВМРО-ДПМНЕ, без ниту еден посериозен резултат зад него,...

Забава

Од пред крајот на минатата година, гледачите уживаат во авантурите на ликовите од популарната хумористична сероја „Преспав“. Во новата, петта сезона се задржани истите...