Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

На инфективните оддели во земјава вкупно се лекуваат 610 пациенти со Ковид-19

  • На инфективните оддели во земјава вкупно се лекуваат 610 пациенти со Ковид-19
  • Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89817, бројката на оздравени пациенти е 75387, на починати е 2754, а бројот на активни случаи изнесува 11676
  • затворени се ковид-центрите на Клиниката за очни болести и Клиниката за уво, нос и грло, а клиниките се враќаат на својата редовна работа

Речиси сите епидемиолошки параметри според кои се евалуира состојбата со епидемијата бележат тренд на намалување, односно зголемување во однос на бројката на оздравени случаи, соопшти вчера Министерството за здравство.

Во извештајот на Институтот за јавно здравје за периодот од 11 до 17 јануари, процентот на позитивни од тестирани изнесува 16 отсто, што споредено со средината на декември (извештај на ИЈЗ за периодот од 14 до 20 декември 2020 г.) е намалување од 13,3 отсто, кога процентот изнесувал 29,3 отсто.

Во истиот извештај од декември бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19 во една недела изнесувал 4.585, а во извештајот на ИЈЗ за минатата недела таа бројка изнесува 2.397, што покажува намалување од 48 отсто. За истиот период бројот на смртни случаи на неделно ниво е речиси преполовен, а значително е зголемен бројот на оздравени пациенти.

И вчерашната ковид-статистика покажа тренд на стабилизирање на епидемијата. Од направени 1906 тестирања во претходното деноноќие, беа регистрирани 356 нови случаи на коронавирусот, како оздравени беа забележани 587 пациенти, додека починати 15 лица. Меѓу починатите е и 36-годишно лице од Тетово.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89817, бројката на оздравени пациенти е 75387, на починати е 2754, а бројот на активни случаи изнесува 11676.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39024, активни 6767

• Куманово 5062, активни 429

• Тетово 4994, активни 463

• Прилеп 4497, активни 269

• Гостивар 3552, активни 308

• Штип 3454, активни 166

• Битола 3178, активни 219

• Велес 2980, активни 307

• Охрид 2684, активни 387

• Струмица 2487, активни 360

• Кавадарци 2430, активни 365

• Струга 2162, активни 185

• Кочани 1704, активни 116

• Кичево 1681, активни 151

• Свети Николе 1062, активни 48

• Гевгелија 957, активни 117

• Неготино 948, активни 155

• Дебар 725, активни 106

• Ресен 715, активни 116

• Крива Паланка 708, активни 66

• Радовиш 679, активни 50

• Берово 571, активни 52

• Делчево 541, активни 157

• Пробиштип 489, активни 35

• Виница 479, активни 43

• Валандово 325, активни 23

• Демир Хисар 242, активни 14

• Македонски Брод 239, активни 14

• Богданци 214, активни 30

• Кратово 210, активни 14

• Крушево 196, активни 37

• Македонска Каменица 190, активни 48

• Демир Капија 180, активни 37

• Пехчево 177, активни 15

• Дојран 81, активни 7

Еден од клучните индикатори за смирување на епидемијата е и бројот на хоспитализации на инфективните оддели во главниот град и болниците низ земјата. На инфективните оддели во земјава вкупно се лекуваат 610 пациенти со Ковид-19, има околу 603 празни болнички кревети. На 22 декември 2020 година во болниците низ земјава вкупно се лекуваале 1145 пациенти.

Вчера, во ковид-центрите во болниците низ земјава беа хоспитализирани вкупно 330 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, а во Скопје 280 лица.

По значителното намалување на бројот на хоспитализации, затворени се ковид-центрите на Клиниката за очни болести и Клиниката за уво, нос и грло, а клиниките се враќаат на својата редовна работа, посочуваат од Министерството за здравство и порачуваат граѓаните да останат одговорни и да продолжат доследно и целосно да се придржуваат до мерките за заштита од Ковид-19 и превенција од натамошно ширење на вирусот.

најчитани вести

Забава

Кој вели дека бикини е само за на плажа?! Новиот тренд налага со бикини да се оди и на снег. Не верувате?! Погледнете ги...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава од повеќе граѓани сведоци дека во тек е голема полициска акција на патот накај Блаце кај ресторанот Капри. Според нашиот извор...

Македонија

Пред нешто повеќе од 2 години, практично набргу по доаѓањето на Христијан Мицкоски на чело на ВМРО-ДПМНЕ, без ниту еден посериозен резултат зад него,...

Забава

Од пред крајот на минатата година, гледачите уживаат во авантурите на ликовите од популарната хумористична сероја „Преспав“. Во новата, петта сезона се задржани истите...