11 C
Skopje
петок, април 23, 2021
spot_img

ОВИЕ ШЕСТ ЛУЃЕ СЕ УБЕДЛИВО НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ – Еве кои се нивните слабости

Најбогатите луѓе во светот, познати како магнати кои направија вистински империи, имаат дневна рутина што им помага да преживеат, а некои од нив се и повеќе од чудни. Светски познати богаташи честопати ги полнат колумните на весниците со приказни за нивниот успех. Некои од нив со задоволство споделуваат некои од своите тајни и ритуали додека многу од нив имаат и некои прилично бизарни навики.

Џек Дорси јаде само еднаш на ден

Извршниот директор на Твитер, Џек Дорси има прилично необични ритуали на кои се придржува и за кои вели дека му помагаат да се справи со стресот. Води строга диета и всушност јаде само еден оброк на ден, а тоа е вечера. За викендот, тој не јаде апсолутно ништо. Потоа кога јаде, обично има риба или месо со зеленчук за оброк, а за десерт јаде темно чоколадо и малку овошје. Покрај тоа, Дорси медитира неколку часа на ден и пешачи околу осум километри за да работи секој ден. Како што вели, тоа му помага да ги „изостри кривините“. Понатаму, овој 43-годишен „тежок“ 12 милијарди долари никогаш не се тушира ​​врело, туку денот го започнува со ледена бања. Според него, оваа рутина му помага да ги направи неговите денови да траат подолго и да заспива полесно и побрзо навечер.

Илон Маск и дрога

Илон Маск, основач на неколку компании, меѓу кои се „Тесла“, „Спејсекс“ и „Невралинк“, секако е еден од најнеобичните богати луѓе. Тој беше накратко прв по богатство неодамна, надминувајќи го Џеф Безос. Сепак, необичните потези постојано го чинат ненадејна загуба на милијарди. За него велат дека честопати намерно се лишува од сон, но и дека го гледаат како дреме на подот од канцеларијата. Се сеќаваме само на неговиот познат џоинт во шоуто на Џо Роган, по што вредноста на неговата компанија „Тесла“ се намали за дури 3,1 милијарди долари. Тој е исто така познат по тоа што ги планира своите денови правејќи распоред во интервали од пет минути. Она што особено ги загрижи членовите на управниот одбор на „Тесла“ е неговото признание дека пиел психоактивна дрога Амбиен, за која рече дека му помогнала „да го заспие неговото тело“.

Марк Цукерберг и неговата „униформа“

Основачот на „Фејсбук“ носи маица, панталони и дуксер со исти бои и модели секој ден со цел да го намали бројот на секојдневни избори и наместо тоа да се фокусира на донесување поважни одлуки.

– Јас навистина сакам да го прочистам својот живот, така што треба да донесувам што е можно помалку одлуки за што било, освен за тоа како најдобро да и служам на оваа заедница – рече тој, кога новинарите го прашаа за неговиот стил. Сепак, иако Цукерберг е познат како „стипса“ за некои работи, неговите познати сиви маички се дизајн на италијанскиот дизајнер Брунел Кучинели и чинат дури 300 до 400 долари. Закерберг не е единствената успешна личност која се придржува до оваа логика. Модниот дизајнер Мајкл Корс носи исти црни џемпери секој ден, додека Стив Џобс беше познат и по својата униформа, која се состоеше од црно палто и фармерки.

Бил Гејтс се сеќава на регистарските таблички на вработените

Коосновачот на „Мајкрософт“ и еден од најбогатите луѓе во светот, има некои необични навики кога станува збор за јадење и пиење. Тој рече дека толку многу ја сака диеталната кола што пие три или четири лименки на ден.

„Сите овие конзерви носат и околу 16 килограми алуминиум годишно“, напиша тој во 2014 година. Навиките во исхраната на Гејтс не се многу подобри. Тој рече дека за појадок јаде житарки со чоколадо, за кои се знае дека содржат многу шеќер. Покрај тоа, тој е голем љубител на чизбургерите и може да се каже дека ги јаде премногу често. Патем, тој порано имаше бизарна навика да се сеќава на регистарските таблички на своите вработени, со цел да знае кој кога дошол на работа или кој заминал порано.

Џеф Безос и „правилото за две пици“

Шефот на „Амазон“ и сегашен број еден на листата на најбогати на Форбс, Џеф Безос, има правило што важи за сите вработени во Амазон, што се нарекува правило на два пијалаци. Имено, поентата е дека секогаш кога некој тим на вработени ќе се состане или соработува за одредена задача, бројот на учесници на тие состаноци мора да биде таков што два пијалаци се доволни за да ги нахранат.

Ричард Бренсон заврши во затвор поради шега

Ричард Брансон, основачот на „Вирџин групата“, ги обожава шегите на Април Алуел и потоа создава хаос, а неговите жртви често се негови колеги. Еднаш ја помина ноќта во затвор поради неговата љубов кон шегите на Април. Кога Бренсон ја водеше „Вирџин рекордс“ со партнерот Кен Бери, тој реши да го исмејува. Тој сакаше да организира грабеж. Планот бил да ги однесат Бери и неговата девојка на вечера во ресторан, додека неговите соучесници „ќе украдат работи“ од неговиот стан. Некои од соучесниците на шегата требаше да играат полиција во истрагата за грабежот. Сепак, некој видел како луѓето влегуваат во станот на Бери и помислил дека тоа навистина е грабеж. Во моментот кога Бренсон не бил на масата, Бери бил известен по телефон дека бил ограбен и отишол дома, оставајќи порака на масата за Брансон. Бренсон не успеа да и објасни на својата партнерка дека сè е само шега, па повика полиција. Кога Брансон конечно му објасни дека сето тоа е шега, Бери реши да возврати, испраќајќи ја полицијата да го уапси.

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести