Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Кинеска библиотека е најновата сензација на архитектите СО 1.2 МИЛИОНИ КНИГИ ВО БРАНОВИДНИОТ ЅИД

Кинеска библиотека е најновата сензација на архитектите на холандската фирма „MVRDV“, чии дизајни немаат граници во креативноста.

Од кулите Јенга во Виена до „Небесниот двор“ во Сеул, нивниот последен проект е библиотеката во Тијанџин, Кина, која ги остава посетителите без зборови, пишува „My Modern Met“.

Прекрасната библиотека содржи до 1,2 милиони книги кои се многу внимателно поставени на брановидниот ѕид на зградата.

Стаклената конструкција со површина од над 34 илјади квадратни метри ја прави библиотеката уште повеличествена каде што можете сами да изберете книги, да седнете да ги прочитате или дури и да ги земете со себе.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од денеска тргнува на средби со европските политичари кои до крај останаа верни на американскиот претседател Доналд Трамп и се обидуваа...

Забава

Кој вели дека бикини е само за на плажа?! Новиот тренд налага со бикини да се оди и на снег. Не верувате?! Погледнете ги...

Забава

Софија Ражнатовиќ (41), вонбрачна ќерка на Жељко Ражнатовиќ Аркан, кој некогашниот командант на СДК ја добил во Белгија, оваа година била спречена да присуствува...

Свет

По триумфот на Хрватска на дуелот против Ангола од 28022, прв за избраниците на Лино Червар на овој Мундијал, искусниот стратег даде интересна изјава....