Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДАЛИ КОРОНАТА ИМА НОВ НАСЛЕДНИК !?Смртноста од новиот вирус е 75 проценти

Нема лек за новиот вирус Nipah. Иако е тешко да се пренесе на луѓето, смртноста е висока, дури 75 проценти. Природното живеалиште на овој вирус се наоѓа во телото на овошниот лилјак.

ГОЛЕМА СМРТНОСТ

Еден од најпознатите вирусолози во Бангладеш, Карим Вачапундупелди, вели дека ова е голема закана, бидејќи нема лек за Nipah, а смртноста е голема.

  • Стапката на смртност од вирус Nipah е од 40 до 75 проценти, во зависност од тоа каде избувна епидемијата.

Овој вируолог не е сам во сопствената грижа. Секоја година, Светската здравствена организација ажурира голем список на патогени микроорганизми кои можат да предизвикаат итна здравствена состојба и затоа одлучува за приоритетите во финансирањето на истражувањето и развојот. СЗО се фокусира на патогени микроорганизми кои претставуваат најголем ризик за здравјето на луѓето, оние кои имаат епидемиолошки потенцијал и оние против кои нема вакцини.

ДОЛГ ПЕРИОД НА ИНКУБАЦИЈА

Вирусот Nipah е меѓу првите 10, а со оглед на бројот на епидемии што веќе се случуваат во Азија, тоа веројатно не е крај на тоа. Постојат неколку причини зошто Nipah е толку злобен. Долг период на инкубација (во еден случај, наводно, до 45 дена) значи дека заразениот домаќин може да го шири вирусот несвесен за својата болест. Вирусот може да зарази голем број животински видови, што може да го подобри неговото ширење. Инфекцијата е можна преку директен контакт или консумирање на контаминирана храна. Носител на вирусот Nipah може да доживее респираторни симптоми, кашлица, воспалено грло, замор, како и воспаление на мозокот, што може да доведе до смрт. Може да се каже дека ова е болест чие ширење СЗО сигурно сака да го спречи.

ЗАГРОЗЕНИ ТУРИСТИ

Најчестите места каде што некое лице е во контакт со овошни лилјаци се пазарите каде илјадници од овие животни висат на дрвјата и вршат нужда на сè што се движи под нив. При подетална проверка, крошните на тезгите се покриени со измет од лилјаци. „Луѓето и кучињата скитници се движат под тезгите изложени на урина од лилјак секој ден“, рече Веасна Дуонг, шеф на одделот за вируси во истражувачката лабораторија на Институтот Пастер во Пном Пен. „Ги набудувавме овошните лилјаци на туристички локации како што е Анкор Ват, каде има големо живеалиште за овие животни“, објаснува Дуонг. Анкор Ват годишно го посетуваат 2,6 милиони туристи, што е 2,6 милиони можности вирусот нипа да премине од лилјак на човек на само една локација.

NIPAH ЗЕДЕ 153 ЖИВОТИ

Од 2013 до 2016 година, Дуонг и нејзините соработници спроведоа програма за следење со GPS за подобро разбирање на овошните лилјаци и вирусот нипах за да ги споредат активностите на камбоџанските лилјаци со лилјаците во другите фокусни области. Двајца од нив се Бангладеш и Индија. И во двете земји во минатото имаше голем успех, веројатно поврзан со потрошувачката на сок од урми. Ноќе, заразените лилјаци летаа на плантажите со датуми и ја пиеја сокот што го ослободуваат дрвјата. Како што веселеа, тие мочаа во контејнери за собирање сокови. Не знаејќи што се случува ноќе, локалното население било таму следниот ден носејќи сок до уличните продавачи, лижеле сок и се заразиле. Во Бангладеш од 2001 до 2011 година биле откриени 196 заразени лица со Nipah, од кои 153 починале.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од денеска тргнува на средби со европските политичари кои до крај останаа верни на американскиот претседател Доналд Трамп и се обидуваа...

Свет

По триумфот на Хрватска на дуелот против Ангола од 28022, прв за избраниците на Лино Червар на овој Мундијал, искусниот стратег даде интересна изјава....

Забава

Американскиот сексолог и колумнистка Надја Бокоди смета дека налагањето правила на партнерот може да доведе до пропаст на врската. Таа за „Дејли мејл“ раскажува...

Забава

Алексиќ тогаш бил најнаградуван режисер од државна телевизија. Глумицата Милена Радуловиќ го пријавила Мирослав Алексиќ дека ја силувал, а многу колеги и дале подршка...