Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

400 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 11 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 198
-Куманово 28
-Тетово 16
-Прилеп 14
-Гостивар 9
-Штип 8
-Битола 7
-Велес 14
-Охрид 12
-Струмица 7
-Кавадарци 19
-Струга 7
-Кочани 5
-Кичево 8
-Гевгелија 1
-Неготино 2
-Дебар 10
-Ресен 4
-Крива Паланка 4
-Радовиш 3
-Берово 3
-Делчево 8
-Пробиштип 6
-Македонски Брод 2
-Крушево 2
-Македонска Каменица 1
-Демир Капија 2

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (82, 63, 75, 74 и 53г.), еден пациент од Битола (66г), од Струмица (70г.), Кавадрци (55г), еден пациент од Струга (77г), еден од Кочани (71г) и еден од Пехчево (71г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 206 оздравени пациенти од:
-Скопје 146
-Куманово 4
-Тетово 3
-Прилеп 1
-Гостивар 5
-Штип 2
-Битола 4
-Велес 3
-Струмица 2
-Кавадарци 1
-Кочани 12
-Кичево 2
-Гевгелија 1
-Дебар 1
-Радовиш 13
-Делчево 1
-Пробиштип 3
-Македонска Каменица 2

Досега во земјата се направени вкупно 434.568 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89392, бројката на оздравени пациенти е 73983, на починати е 2726, а бројот на активни случаи изнесува 12683.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од денеска тргнува на средби со европските политичари кои до крај останаа верни на американскиот претседател Доналд Трамп и се обидуваа...

Забава

Анастасија Ражњатовиќ се јави на социјалната мрежа Инстаграм, каде што објави видео снимка со нејзината мајка Цеца Ражњатовиќ. На видеото може да се забележи...

Забава

Алексиќ тогаш бил најнаградуван режисер од државна телевизија. Глумицата Милена Радуловиќ го пријавила Мирослав Алексиќ дека ја силувал, а многу колеги и дале подршка...

Забава

Девојките од групата „Хурикејн“ важат за едни од најпривлечните и најпосакуваните во регионот кои со својата убавина и изглед често се број еден тема...