9 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

НА УГОСТИТЕЛИТЕ ИМ ТЕКНА: Ќе се регистрираат како политички партии за да може да примаат гости во рестораните

„Секој ресторан што ќе аплицира ќе биде регистриран како ќелија на политичка партија. Ќе се одржуваат состаноци, а гостите ќе бидат членови на нашата политичка партија. Состаноците на локалните собранија, политичките партии и парламентот се исклучени од законот за вонредни ситуации“, рече еден од иницијаторите на отпорот на чешките угостители против блокадата, Јиржи Јанечек.

Протестната иницијатива на чешките угостители „Умре куче“ откри како да се надмине заклучувањето и строгите санитарни мерки на владата и одлучи да формира политичка партија „Ќе ја отвориме Чешка“, и сите ресторани, кафулиња, пабови, па дури и продавници што би сакале да бидат отворени и да примат гости кои ќе бидат регистрирани како локални ќелии, каде што членовите одржуваат политички состаноци.

На прес-конференцијата во Прага на која „Умре куче“ претстави нов начин за отворање ресторани и кафулиња, и покрај ограничувањата, адвокатот Радек Сухи рече дека во секој ресторан или продавница ќе има неопходна петиција за воспоставување политичко движење, а на влезот ќе има знак дека тоа е всушност седиште на локалната партиска организација.

Јанечек рече дека над 1.000 ресторани и кафулиња веќе се приклучиле и се регистрирале во иницијативата, каде што гостите ќе можат да се состанат како членови и симпатизери на новата партија, дури и во услови на заклучување.

„Тоа е одговор на фактот дека оваа влада политички ја злоупотребува својата моќ“, рече Јаначек, додавајќи дека идната партија нема да учествува на есенските парламентарни избори.

Иницијативата „Умре пес“ го доби името по чешкиот епидемиолошки систем, чија кратенка ПЕС на чешки значи куче, а владата го избра кучето како симбол за секое од петте нивоа на ризик во епидемијата на Ковид-19.

Во соседна Полска, угостителите започнаа отворен бунт против санитарните мерки на владата, врз основа на правна анализа и преседанот со неодамнешната пресуда на судот во Ополе, со која беше поништена казната за кршење на мерките, бидејќи според пресудата, затворањето на деловните активности не може да се наредува со декрет до владата, освен ако не се воведе кризна состојба или вонредна состојба, но исклучиво со закон.

Бидејќи санитарните мерки и заклучувањето беа донесени со декрет на владата на премиерот Матеуш Моравјецки, и без кризна ситуација или вонредна состојба, тие се спротивни на Уставот на Полска, па затоа владата сега барем се закани дека оние што ќе се отворат и покрај националниот карантин успеат на судот да не бидат казнети, нема да добијат помош од државата.

И во Чешка и во Полска владите ја продолжија блокадата заради пандемијата на Ковид-19, иако епидемиолошката состојба се подобрува по строгите ограничувања воведени по Божик. Во Чешка, дневното зголемување од 7.590 нови инфекции со коронавирус во понеделникот беше 1.800 пониско отколку истиот ден минатата недела, и далеку од рекордни над 17.000 нови инфекции од почетокот на оваа година. Во чешките болници моментално има 6.666 пациенти со Ковид-19, а бројот на смртни случаи порасна за 200 и достигна 14.646 од почетокот на пандемијата во пролетта.

Во Полска, владата го продолжи националниот карантин со строги мерки до 31 јануари, иако статистиката е поповолна, бидејќи во последните 24 часа со тестовите беа откриени 4.835 новоинфицирани лица, додека есенскиот рекорд беше околу 27.000 за еден ден. Во понеделникот починаа 291 лице. (Бета)

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести