Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Вучиќ: Што ќе ни е да сме здрави, ако соседите ни се болни

Србија ќе и отстапи 8.000 вакцини против Ковид 19 на Македонија, и тоа се првите вакцини од Фајзер кои Македонија ќе ги има за своите граѓани. 

„Што би вредело ако ние сме здрави, а соседите имаат проблеми, рече денеска српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи на новинарско прапшање за дозите вакцини кои ќе и ги даде на Македонија. Додаде и дека снаодливоста на Заев придонела Србија даде 8.000 вакцини за нашата земја.

„А, кога да им помогнеме? Нормално, кога им е тешко. Тоа е снаодливост на премиерот Заев кој се бореше за својата земја да обезбеди вакцини. Мислам дека ова не е само пријателски и братски потег од наша страна и Северна Македонија, туку и да покажеме дека размислуваме за соседите и за нашите меѓусебни односи, рече Вучиќ.

Тој најави дека во Србија од денеска почнува масовна вакцинација

“„Она што е важно за нас денес кога започнува масовната вакцинација е секој да разбере колку е важно тоа за нашата земја и за да ја промениме својата иднина. Десет земји купија 95 отсто од сите вакцини. Благодарение на политиката што ја спроведувавме, успеавме да обезбедиме голем број вакцина, мора да извршиме вакцинација прецизно и брзо “, рече Александар Вучиќ по состанокот на кризниот штаб. 

Тој посочи дека Србија може да вакцинира 30 000 луѓе на ден.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од денеска тргнува на средби со европските политичари кои до крај останаа верни на американскиот претседател Доналд Трамп и се обидуваа...

Забава

Анастасија Ражњатовиќ се јави на социјалната мрежа Инстаграм, каде што објави видео снимка со нејзината мајка Цеца Ражњатовиќ. На видеото може да се забележи...

Забава

Алексиќ тогаш бил најнаградуван режисер од државна телевизија. Глумицата Милена Радуловиќ го пријавила Мирослав Алексиќ дека ја силувал, а многу колеги и дале подршка...

Македонија

Добра вест во најава за македонските угостители после подолг период на рестрикции и скратено време. Имено најверојатно работното време за угостителите ќе биде продолжено...