Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: ГЛЕДАЊЕТО ХОРОР ФИЛМОВИ Е ОДЛИЧНА ДИЕТА

Седнете во фотелјата, земете го далечинскиот управувач во раце и може да започне слабеењето.

Причината зошто сакаме да гледаме хорор филмови е чувството на возбуда што се јавува кога ќе го процениме нивото на закана, кое има моќ да нè паничи и да нè заплаши. Истражувачи од Универзитетот во Вестминстер откриле дека хорор филм во траење од 90 минути може да согори до 113 калории. Што е како да пешачите половина час!

Д-р Ричард Мекензи рече дека секој од 10-те тестирани хорор филмови доведува до забрзан пулс. Како што пулсот се забрзува, крвта тече побрзо низ телото, а телото доживува наплив на адреналин. Токму ова ослободување на адреналин со брзо дејство, произведено по интензивен стрес (во овој случај предизвикано од страв), го намалува апетитот, го забрзува метаболизмот и, на крајот, согорува повеќе калории.

Еве список на топ 10 филмови за согорување калории:

1. Блескање – 184 калории

2. Ајкула – 161 калорија

3. Егзорцист – 158 калории

4. Алиен – 152 калории

5. Пила – 133 калории

6. Кошмар на улицата брест – 118 калории

7. Паранормална активност – 111 калории

8. Проектот Блер вештерка – 107 калории

9. Масакрот со моторна пила во Тексас – 105 калории

10. [Rec] – 101 калорија

Лошата вест е дека овој ефект дефинитивно нема смисла ако се давиме во слатки и закуски за време на филмот.

најчитани вести

Балкан

Фадиj Сиjeвиќ е пронајден мртов денес во ридовите над езерото Бадовац, а според „Газета експрес“, тој се наоѓа на списокот на сведоци на Специјалното...

Забава

Анастасија Ражњатовиќ се јави на социјалната мрежа Инстаграм, каде што објави видео снимка со нејзината мајка Цеца Ражњатовиќ. На видеото може да се забележи...

Забава

ОВЕН Ви претстои голема нервоза на работа поради неочекувано лошите резултати. Сте очекувале многу повеќе, и затоа сте разочарани. Односот со брачниот партнер е...

Македонија

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.Само на територијата на град Скопје...