Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Странците кои на Бали ќе бидат фатени без заштитна маска ги чека необична казна (ВИДЕО)

Странците кои на Бали ќе бидат фатени без заштитна маска ги чека небична казна. Имено, на видеата кои се шират по социјалните мрежи се гледа како властите ги тераат странците да прават склекови ако бидат фатени без маска. 

Во регионот Бадунг се забележани најмногу прекршувања на мерката за носење маска, а до оваа недела се пријавени 8 860 прекршувања, а 80 % ги направиле странци.

– Некои странци се фатени како без маска шетаат по плажа, возат велосипед или седат во ресторан, рекле властите. 

Многумина добиле казни заради тоа, а оние со помала грешка како што е неправилното носење на маската се терани да прават склекови на улица. 

Повеќето од странците кои ги кршат мерките се од Европа, а медиумите пренесуваат дека досега единствено нема Австралијци меѓу казнетите.

Бали во септември почна да пишува казни заради неносење маски, но властите сметаат дека треба да дојде до зголемување на сумата, затоа што, како што велат, казната од околу девет долари не ги погодува многу туристите.  

најчитани вести

Балкан

Фадиj Сиjeвиќ е пронајден мртов денес во ридовите над езерото Бадовац, а според „Газета експрес“, тој се наоѓа на списокот на сведоци на Специјалното...

Забава

Анастасија Ражњатовиќ се јави на социјалната мрежа Инстаграм, каде што објави видео снимка со нејзината мајка Цеца Ражњатовиќ. На видеото може да се забележи...

Забава

ОВЕН Ви претстои голема нервоза на работа поради неочекувано лошите резултати. Сте очекувале многу повеќе, и затоа сте разочарани. Односот со брачниот партнер е...

Македонија

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.Само на територијата на град Скопје...