Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Сите мистерии околу спиењето – За се има причина

Колку е навистина опасно да се будат месечари, зошто имаме темни кругови под очите ако не сме заспале и зошто знаеме да се тресеме кога ќе заспиеме, се само некои од мистериите што експертите се обидоа да ги објаснат.

Луѓето трошат една третина од животот спиејќи. Познато е дека е оптимално да се спие осум часа, како и фактот дека квалитетниот сон е клучен за добро здравје и закрепнување на организмот од претходниот ден. Покрај она што е познато, некои податоци за спиењето сè уште се мистерија. Експертите за „Дејли меил“ објаснуваат зошто очите неконтролирано треперат од замор, зошто некои соништа се паметат, а други не, зошто телото се тресе во длабок сон и многу други непознати.

1. Зошто имаме лош здив наутро?
За време на спиењето се произведува значително помалку плунка, предизвикувајќи сушење на усната шуплина и ослободување на соединенија што содржат сулфур. Остатоци од храна помеѓу забите, чад од цигари и инфекции на непцата поттикнуваат дополнителен раст на бактериите, што дополнително го влошува целокупниот впечаток. Затоа е од големо значење да ги миете забите пред спиење.

2. Зошто одеднаш се тресеме кога ќе заспиеме?
За време на спиењето поминуваме низ различни фази на спиење. Обично по 45 минути до еден час започнува РЕМ фазата, во која започнуваме да сонуваме. Во оваа фаза, сите мускули се парализирани и повеќе немаме контрола врз телото. Во стресни периоди, од прекумерен замор или неправилен сон, РЕМ фазата се јавува пред телото да биде подготвено за тоа. Сонот започнува, а мускулите сè уште не се целосно опуштени, така што телото има моќ физички да одговори на сцените што ги гледаме во сон. Овие реакции се безопасни, но тие се и знак дека спиеме непостојано.

24sata

3. Зошто добиваме темни кругови од замор?
Темните кругови под очите не се прашање на пигментација на кожата, но преку него може да се забележат крвни садови како резултат на дехидрација. Колку е повеќе исцрпено телото, толку е поголема дехидрираноста, а со тоа и повидливите очни капаци. Престојот во климатизирани простори, триење на очите, недостаток на сон и премногу кафе ги влошуваат работите уште полошо. Колку темни кругови под очите, исто така, зависи од генетиката, а колку повеќе старееме, тие се поизразени затоа што кожата со годините го губи колагенот.

4. Зошто се сеќаваме на соништата?
Меморијата за соништата е поголема ако нешто го попречува спиењето. Во текот на ноќта, телото по случаен избор поминува низ фази на сонување и без соништа, при што секоја серија трае во просек 90 минути. Во фазата РЕМ, мозокот работи скоро исто како и кога е буден, па ако се разбудиме во тоа време, големи се шансите да го запомниме сонот. Зголемениот емоционален впечаток во сон исто така ја подобрува неговата меморија – затоа почесто се сеќаваме на кошмарите.

5. Дали е опасно да се разбудат месечари?
Постои верување дека не е добро да се разбуди поспан човек затоа што може да доживее срцев удар или да падне во шок. Тоа не е вистина. Вистинскиот проблем е што тој може ненамерно да се повреди себеси или другите ако ненадејно се разбуди. Како по правило, месечарите не треба да се допираат или да викаат додека се во таква состојба, но не затоа што може да им наштети на нивниот мозок, туку затоа што само го буди примитивниот дел од мозокот додека свеста сеуште е во мирување. Треба да им се укажува само тивко да се вратат во кревет, по можност без физички контакт.

24sata

6. Дали е лошо да спиеме премногу?
Ако се разбудиме запрепастени, тоа не мора да е знак дека не сме заспале. Напротив, можеби сме спиеле премногу долго. Доцното спиење доведува до подолг сон наутро, што го нарушува биоритамот, кој инаку е насочен кон светлината. Затоа, најздраво е да спиете што е можно подолго во текот на мракот за да не го мешаме биолошкиот часовник со дневната светлина, што во овој случај испраќа различни сигнали до мозокот и затоа по долг сон може да се чувствуваме поспани.

7. Зошто очите треперат неконтролирано од замор?
Замор, стрес и премногу алкохол предизвикуваат дел од нервниот систем одговорен за неконтролирани телесни рефлекси да започне да работи прекумерно и на тој начин да се појават тикови во очите. Мускулите на очните капаци се исклучително чувствителни, па затоа реагираат на најмали отстапувања од нормалната физичка состојба. Сепак, овие рефлекси се сосема нормални и безопасни, тие само појаснуваат дека треба да спиеме повеќе или да го намалиме внесувањето алкохол.

најчитани вести

Забава

Извесен Драган на Фејсбук објавил оглас дека бара жена за „заеднички љубовен живот“, па дури оставил и телефон заинтересираните да му се јават. И...

Балкан

Фадиj Сиjeвиќ е пронајден мртов денес во ридовите над езерото Бадовац, а според „Газета експрес“, тој се наоѓа на списокот на сведоци на Специјалното...

Забава

ОВЕН Ви претстои голема нервоза на работа поради неочекувано лошите резултати. Сте очекувале многу повеќе, и затоа сте разочарани. Односот со брачниот партнер е...

Македонија

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.Само на територијата на град Скопје...