Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

361 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 14 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 164
-Куманово 17
-Тетово 12
-Прилеп 15
-Гостивар 16
-Штип 8
-Битола 4
-Велес 16
-Охрид 13
-Струмица 9
-Кавадарци 8
-Струга 5
-Кочани 9
-Кичево 10
-Гевгелија 2
-Неготино 4
-Делчево 6
-Дебар 7
-Крива Паланка 5
-Ресен 9
-Радовиш 4
-Берово 7
-Виница 1
-Валандово 2
-Македонски Брод 1
-Кратово 3
-Крушево 2
-Пехчево 2

Починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца од Тетово, еден од Прилеп, еден од Охрид, двајца пациенти од Струмица и еден пациент од Струга. Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2116 оздравени пациенти од:
-Скопје 1489
-Куманово 6
-Тетово 139
-Прилеп 19
-Гостивар 58
-Штип 8
-Битола 80
-Велес 45
-Охрид 3
-Струмица 55
-Кавадарци 35
-Струга 5
-Кочани 15
-Кичево 33
-Гевгелија 23
-Неготино 26
-Свети Николе 10
-Делчево 16
-Дебар 9
-Ресен 13
-Радовиш 5
-Берово 1
-Виница 6
-Пробиштип 4
-Валандово 3
-Демир Хисар 9
-Крушево 1

Досега во земјата се направени вкупно 430.182 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88749, бројката на оздравени пациенти е 71592, на починати е 2696, а бројот на активни случаи изнесува 14461.

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Забава

Извесен Драган на Фејсбук објавил оглас дека бара жена за „заеднички љубовен живот“, па дури оставил и телефон заинтересираните да му се јават. И...

Македонија

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот, а сите останати мерки продолжуваат на сила. Согласно проценката на епидемиолошката состојба, ќе го...

Забава

ОВЕН Ви претстои голема нервоза на работа поради неочекувано лошите резултати. Сте очекувале многу повеќе, и затоа сте разочарани. Односот со брачниот партнер е...