Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Пропуштил 808 смени на работа па добил отказ – ЈА ТУЖЕШЕ КОМПАНИЈА НА СУД И ДОБИ!

Unemployed Tired or stressed businessman sitting on the walkway after work Stressed businessman concept

Работник во Jaguar Land Rovera, кој пропуштил 808 смени и ја чинел компанијата 85.850 фунти на заради боледување, доби на суд заради неправедно добивање на отказ.

Вик Рамболд, кој живеел во близина на фабриката во Кастел Бромвич, бил отсутен од повеќе причини за време на дваесетгодишната работа за британскиот производител. Причините биле од здравствена природа, поради повреда на работа и во една прилика, поради наводен напад.

На судот во Бирмингем му било кажано дека 405 пропуштени смени биле само во последните четири години. Задолжениот за човечки ресурси, Џон Картер, кој спроведува ревизија на вработените, рече: “Искрено, ова е најлошото отсуство од работа што некогаш сум го видел. Со 808 смени, загубата на компанијата е скоро 100.000 фунти. Од 2000 година нема година која целосно ја поминал на работа“.

Сепак, компанијата не успеала да изврши соодветни процедури пред да го разреши г. Рамболд во декември 2018 година.

– Судијата Џонсон заклучи во својот извештај заклучил дека JLR не ги применил „Процедурите за управување со присуството“ (АМП) на пропишан начин, што резултирал со „недостигнување на фаза во процесот во кој разрешувањето може да се разгледа на рационален начин“.

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Забава

Извесен Драган на Фејсбук објавил оглас дека бара жена за „заеднички љубовен живот“, па дури оставил и телефон заинтересираните да му се јават. И...

Забава

Јасно е дека Богдан е во одлична форма, па многу други мажи би можеле да му позавидат на физичкиот изглед, но и на неговата...

Македонија

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот, а сите останати мерки продолжуваат на сила. Согласно проценката на епидемиолошката состојба, ќе го...