Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ПОМИНАА 21 ГОДИНА ОД БРУТАЛНОТО УБИСТВО НА АРКАН – ШОКАНТИ ДЕТАЛИ СЕ ПОЈАВИЈА ВО ЈАВНОСТА!

Убиството на командантот на Српската доброволна гарда, Жељко Ражнатовиќ Аркан, се случи на денешен ден во 2000 година во тогашниот „Интерконтинентал“.

Ражнатовиќ  беше политичар, основач и прв претседател на Партијата на српското единство. Убиен е на 48-годишна возраст. Тој беше во друштво на Миленко Мандиќ Манда (44) и Драган Гариќ (47), телохранители, кои исто така беа убиени, но и поранешниот директор на Комерцијална банка, Љубомир Михајловиќ. Поранешниот полицаец Добросав Гавриќ беше осуден за убиството. Тој беше осуден на 35 години во Србија за тоа убиство. Тој беше уапсен во 2012 година во Јужна Африка. Беа судени и соучесниците Милан Ѓуришиќ и Драган Николиќ, на кои им беше доделено по 30 години затвор.

Сè уште не е познато кој нареди ликвидација. Два автомобили запреа пред хотелот тој ден околу 17 часот. Од едниот излегоа Драган Николиќ Гаги и Милан Ѓуришиќ Мики, претходно познати на полицијата. Зоран Николиќ Пегла излегол од другото возило, како и Доброслав Гавриќ, член на Втората чета на првиот баталјон на полициската бригада СУП во Белград.

Тие се збогуваа, а една минута подоцна тој извади пиштол Пегла остана на паркингот, додека преостанатите тројца влегоа во салата подготвувајќи се да извршат тројно убиство. Аркан седеше во салата со неговите пријатели. Неколку минути по 17 часот им се приближија Ѓуришиќ и Николиќ. Тие се збогуваа, Гавриќ седна во друг штанд, неколку метри зад Аркан. Една минута подоцна, Гавриќ стана од масата. Од под палтото извадил пиштол „ЦЗ 99“. Тој испука три куршуми во задниот дел на вратот на Аркан. Обвивки, чаши  и шишиња паднаа на подот од ходникот во „Интерконтинентал“, а гостите легнаа на подот, избегнувајќи оган. Полицијата брзо пристигнала на самото место, но не и брзата помош.

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Забава

Прекрасната Едина Муса ја познаваме како најубавата македонска кошарка, но таа во последниот период вложува повеќе време во фитнесот и затоа изгледа презгодно. Муса...

Македонија

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот, а сите останати мерки продолжуваат на сила. Согласно проценката на епидемиолошката состојба, ќе го...

Забава

Пејачот Дарко Лазиќ призна дека е во големи долгови, па неодамна откри дека е должен повеќе од милион ипол евра. „Уште не сум ги...