Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Конечно откриена причината зошто овој стрип беше најсакан во СФРЈ (ФОТО)

Генерации наназад, се сеќават на Алан Форд, стрип во кој сите уживаа за време на поранешна Југославија.

Бројни фан-групи на социјалните мрежи и цените на ретките изданија на стриповите покажуваат дека тој сè уште е сакан на овие простори. Зошто овој стрип беше попопуларен овде отколку во која било друга земја?

Повеќе од 50 години, љубителите на стрипот од сите генерации се дружеа со ликовите што ја сочинуваат групата ТНТ. Дури и денес, кога ќе погледнеме која било епизода, остар хумор на штета на капитализмот и корумпираните членови на општеството е сè уште актуелен. Како и да е, како започна сето тоа?

Сега легендарното авторско дуо Макс Банкер и Магнус, во шеесеттите години на минатиот век, сакаа да направат нешто што не беше видено порано. Во време кога беа популарни способните детективи и лукавите тајни агенти, тие одлучија да создадат тотални антихерои.

  • Во исто време кога се роди идејата за Алан Форд, веќе постоеше франшиза за Џејмс Бонд, во ’62-та година излезе првиот „Доктор Но“, па секоја година по нов Џејмс Бонд. И тоа беше сè, тогаш светот се движеше околу него, имаше многу луѓе што го следеа. Тогаш тие рекоа, ајде да направиме херој, Џејмс Бонд. И, зошто да го направиме Џејмс Бонд во стрипови, ако веќе го имаме во филмот? Филмот е сè уште посилен – изјави авторот на изложбата посветена на педесет годишнината од овој стрип, Роко Главан.

Тоа е време и строга поделба на жанровите, стриповите може да бидат или трилер или детектив, или мрачен хорор или комедија. Банкер и Магнус не сакаа да обрнат внимание на тоа, тие сакаа да направат совршена мешавина од сè. Така, тие направија седум антихерои, цела екипа на ТНТ, од кои секоја беше посебна на свој начин.

Првото издание на стрипот беше целосен неуспех во тоа време. Тиражот се движеше до 30.000 примероци, додека првиот Алан Форд продаде само15.000. Се случија две работи, Ферагосто во Италија, одмор кој ниту еден Италијанец не го помина без книга или стрип и ликот кој беше непријател на детективите на ТНТ, Суперхик.

Сепак, никаде во светот, дури ниту во неговата родна Италија, не беа стриповите толку популарни како во поранешна СФРЈ. Само неколку едиции беа објавени во Франција, Бразил и Грција, за да се откажат од понатамошно печатење поради слабата побарувачка.

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Забава

Извесен Драган на Фејсбук објавил оглас дека бара жена за „заеднички љубовен живот“, па дури оставил и телефон заинтересираните да му се јават. И...

Македонија

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот, а сите останати мерки продолжуваат на сила. Согласно проценката на епидемиолошката состојба, ќе го...

Забава

Прекрасната Едина Муса ја познаваме како најубавата македонска кошарка, но таа во последниот период вложува повеќе време во фитнесот и затоа изгледа презгодно. Муса...