Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Два милиони жртви од ковид во светот , но можно е реалната бројка да е многу поголема велат експертите

Иако бројката од два милиони е преголема и застрашувачка, експертите велат дека е можно реалната бројка да е навистина многу поголема.

Бројот на смртни случаи од коронавирус во светот официјално надмина два милиони, покажуваат податоците на Универзитетот Johnон Хопкинс. Сајтот „светлометри“ синоќа ги објави тие информации, а трагичната вест доаѓа една година откако беше објавена првата смрт во кинескиот град Вухан.

Иако бројката од два милиони е преголема и застрашувачка, експертите наведуваат дека е можно реалната бројка да е навистина многу поголема. Предлог-законот објавен од „onesонс Хопкинс“ вклучува само потврдени случаи, што значи дека луѓето кои починале без дијагноза ковид-19 не се вклучени, пренесува Си-Ен-Ен

Со оглед на фактот дека тестирањето е сè уште несоодветно во многу земји во светот, може да се каже дека веројатно има до стотици илјади дополнителни смртни случаи. Кристофер Мари, директор на Институтот за здравствена метрика и проценка на Универзитетот во Вашингтон во Сиетл, изјавува дека „вишокот“ смртност може да значи дека една петтина од случаите на коронавирус не се регистрирани.

– Откривме дека вкупниот број на смртни случаи е за 20 проценти поголем од пријавениот. Постојат екстремни случаи како Еквадор, Перу или Русија, каде вкупната смртност е 300-500 проценти поголема од пријавените смртни случаи, но за земјите за кои имаме податоци, таа е поголема за околу 20 проценти – изјави тој за Си-Ен-Ен.

Со програмата за вакцинирање што започнува низ целиот свет, постои трошка надеж, иако веројатно ќе бидат потребни години за апсолутно секој да ја добие својата доза. Во меѓувреме, пандемијата се влошува. Бројот на загинати расте побрзо од кога било. Иако на светот му беа потребни осум месеци да забележат еден милион смртни случаи од „ковида-19“, уште еден милион пристигна за помалку од четири месеци.

Бројни земји, вклучувајќи ги Соединетите држави, Германија, Шведска, Индонезија, Израел и Јапонија, ги забележаа своите најсмртоносни денови на пандемија во изминатата недела, а бројот на случаи се приближува на 100 милиони на глобално ниво. Соединетите држави бележат најголем број на смртни случаи, а по нив следуваат Бразил, Индија и Мексико.

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Македонија

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот, а сите останати мерки продолжуваат на сила. Согласно проценката на епидемиолошката состојба, ќе го...

Забава

Извесен Драган на Фејсбук објавил оглас дека бара жена за „заеднички љубовен живот“, па дури оставил и телефон заинтересираните да му се јават. И...

Забава

Најголемата балканска ѕвезда Светлана Цеца Ражнатовиќ (46) како што се дознава таа е во емотивна врска со Богдан Срејовиќ (38) од Белград. Кога е...