Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

БИЛ ГЕЈТС МАСОВНО КУПУВА ЗЕМЈИШТА ВО ДУРИ 18 АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ – НИКОЈ НЕ ЗНАЕ ЗА ШТО МУ СЕ!?

После повеќе години извештаи дека Гејтс купувал земјоделско земјиште во Флорида и Вашингтон, „Ленд Репорт“ откри дека Гејтс, чие богатство се проценува на 121 милијарда долари, купил земјоделско земјиште во 18 американски држави.

Бил Гејтс, четвртиот најбогат човек во светот, купи 97.000 хектари земјоделско земјиште низ Соединетите држави, што го прави најголем приватен сопственик на земјиште во Америка.

По повеќегодишните извештаи дека Гејтс купил земјоделско земјиште во државите Флорида и Вашингтон, „Land Report“ откри дека Гејтс, чие богатство се проценува на 121 милијарда долари, купил земјоделско земјиште во 18 американски држави, пренесува „Форбс“.

Од 97 000 хектари (242 000 хектари, според американскиот систем за мерење), Бил Гејтс има најмногу земјиште во Луизијана (нешто помалку од 28 000 хектари), Арканзас (19 000 хектари) и Небраска (8.300 хектари). Покрај тоа, тој има удел во 10.000 хектари земја на западната страна од Феникс, Аризона, што се претвора од земјоделско во градежно и каде извира ново предградие на тој град. Според истражувањето на американскиот весник, Гејтс ја поседува земјата директно, но и преку фондот „Каскад Инвест“.

Иако може да биде изненадувачки што технолошкиот милијардер е најголемиот сопственик на земјоделско земјиште во САД, ова не е единствениот обид на Гејтс во земјоделството. Во текот на 2008 година, Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс објави грант од 306 милиони УСД за промовирање на одржливо земјоделство со високи приноси кај малите земјоделци во субсахарска Африка и Јужна Азија. Фондацијата потоа инвестирала во развој и проширување на „супероси“ отпорни на климатски промени и кај млечни крави со поголем принос.

Минатата година, организацијата ја основаше Гејтс Ејџ Еден, непрофитна организација што ги промовира тие напори. Не е целосно јасно како се користи земјоделското земјиште на Гејтс, пишува Форбс. Сепак, постојат некои индикации дека земјата може да се користи на начин што одговара на вредностите на фондацијата.

Cotonwood Age Management, дел од Cascade, е член на Leading Harvest, непрофитна организација која промовира одржливи земјоделски ресурси кои имаат приоритет на заштитата на културите, почвата и водата. Гејтс не е единствениот милијардер меѓу најголемите земјопоседници. На трето место се Стјуарт и Линда Резник, кои поседуваат 76.800 хектари и чиј бизнис, меѓу другото, се базира на преработка на земјоделски производи.

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Забава

Прекрасната Едина Муса ја познаваме како најубавата македонска кошарка, но таа во последниот период вложува повеќе време во фитнесот и затоа изгледа презгодно. Муса...

Македонија

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот, а сите останати мерки продолжуваат на сила. Согласно проценката на епидемиолошката состојба, ќе го...

Забава

Пејачот Дарко Лазиќ призна дека е во големи долгови, па неодамна откри дека е должен повеќе од милион ипол евра. „Уште не сум ги...