10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

ТИТО ГО ОБОЖАВАШЕ ЗДРАВКО ЧОЛИЌ – Тој беше совршен пример за омладинец!

Доживотниот претседател на поранешна Југославија, Јосип Броз Тито, особено ја сакаше музиката, а има само некои регионални музички ѕвезди кои тој ги почитуваше и вистински им се восхитуваше.

Прв меѓу нив е Здравко Чолиќ, „вечниот младич“ Чола, кој го сакаше и почитуваше Тит, како што тој него.

Чола беше пример за совршен омладинец или како што викаа „социјализам со човечки лик“: Млад, исправен, малку бунтовен и модерно стилизиран, но сето тоа во рамките на вкусот и подготвен да отиде на фронтот ако земјата или поредокот се загрозени.

Тој имаше можност да му пее на Тито неколку пати, тој беше учесник на неколку собири, а по смртта на Јосип Броз, тој сними песна со која ја докажа својата идеолошка и човечка позиција. Веројатно затоа и покрај ненадминливите вокални способности тој остана најголемата музичка ѕвезда од овие простори.

https://www.youtube.com/watch?v=_XAMfnrJnwI&ab_channel=ZdravkoColic

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести