Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СТРАШНО: Белите дробови после КОРОНА ВИРУСОТ изгледаат полошо од оние на човек кој пуши 10 години

Британки Бенкхед-Кендал, хирург, тврди дека белите дробови на пациентите опоравени од Ковид-19 изгледаат многу полошо дури и од белите дробови на пушачите. Оваа доцентка на Тексашкиот универзитет рекла дека рендгенските снимки на белите дробови на пушачите по малку се замаглени, додека на пациентите со корона вирус се речиси целосно вели, односно покажуваат интензивни лузни и недостаток на воздух кој влегува во органите. 

– Не знам кој треба да го чуе ова, но белите дробови после ковид изгледаат полошо од белите дробови на кој било пушач што некогаш сме ги виделе, напишала таа на Твитер.

– Тие исчезнуваат. Се згрутчуваат. И отежнатото дишење се задржува… и така натаму…, додала докторката.

Бенкхед-Кендал рекла дека здравствените стручњаци многу повеќе се концентрираат на стапката на смртност, а не на долгорочните ефекти кај преживеаните. Таа додала дек дури и оние кои се без симптоми, меѓу 70 и 80 проценти имаат тешки резултати.

– Се уште постојат луѓе кои велат: ’Добро сум, немам проблеми’, а вие погледнете го рендгенот на градниот кош и тој е апсолутно лош, рекла. 

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Балкан

Тито значајно ја одбележа епохата во која живеел, но не може да се вклопи во никакви калапи, вели германскиот историчар Мари-Шанин Чалиќ, кој ја...