11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

НАСА соопшти дека 2020 година била најтопла во историјата!

Тешката 2020 година се искачи на „пиедесталот“ во најжешките години во историјата, соопшти американската вселенска агенција.
Климатската криза остави свој белег во 2020 година со покачувањето на температурите, силните урагани и големите пожари.

Просечната глобална температура на земјата и морето во 2020 година е највисока забележана досега, објави НАСА, нагласувајќи дека разликата од 2016 година е маргинална.

Вреди да се напомене дека, поради малку користените методи, Национална океанска и атмосферска управа на САД  (НАОА) објави дека 2020 е за нијанса посвежа од 2016 година.

Научниците рекоа дека просечните температури ќе продолжат да растат поради големата количина на гасови што се емитуваат во атмосферата.

Одиме кон катастрофален пораст на температурата од 3-5 °C овој век, предупреди Антонио Гутереш, генералниот секретар на ООН. 

-Да се ​​постигне мир со природата е задачата што го дефинира 21-от век. Тој мора да биде врвен приоритет за сите, насекаде.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести