Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МОРНИЧАВО: Доктор објави фотографија како изгледа “корона јазик” (фото)

Епидемиологот Тим ​​Спектор од Универзитетскиот колеџ во Лондон е лидер на научна студија која се занимава со симптоми на коронавирус, а неодамна на својот профил на Твитер објави страшна фотографија од промените на јазиците предизвикани од ковид.

  • Едно од пет заразени лица сè уште има поретки симптоми кои ги нема на официјалната листа – како што се осип на кожата. И, во последно време, се соочуваме со зголемен број „јазични јазици“ и необични чиреви во усната шуплина – рече Спектор.

Габриел Скали, професор по епидемиологија и јавно здравје на Кралското медицинско друштво, за британското пристаниште Сан изјави дека слични симптоми се поврзани со ковид-19 веќе некое време.

  • Вирусот е проблематичен за третман затоа што предизвикува последици од толку голем обем и на различни делови од телото.
  • Медицинското име за отечен јазик е глоситис, тој исто така вклучува и „јазик малина“ и се јавува во разни состојби, односно болести како што е вирусот херпес што го напаѓа нашиот имунолошки систем – рече професорот Скали.

Промените во јазикот, вклучувајќи болка, промена на бојата, оток или необична текстура, понекогаш може да бидат резултат на голема болест, не само нехигиенска усна шуплина.

На пример, белиот јазик е често само наслаги на храна, бактерии и мртви клетки, но може да биде знак на болести како што се орална кандида, хромонични промени, недостаток на витамин, а Британската национална здравствена служба (NHS) ве советува да посетите лекар во тој случај.

Друг необичен симптом на коронавирус, кој неодамна е идентификуван, се губење на слухот и конјунктивитис.

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...