Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ФИЛИПЧЕ: Имаме детектирани 6-7 мутации на Корона, ниту една не е како онаа во Велика Британија

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се обрати пред медиумите, и зборуваше за тоа дали кај нас го има новиот сој на коронавирусот, како оној во Велика Британија.

Филипче објасни дека таков сој нема, но дека има други мутации.

„Идентичен на тој во Велика Британија во нашата земја нема. Кај нас се детектирани 6-7 соја“, рече Филипче.

Тој додаде дека сличен на нашиот вирус во моментов е забележан во други две земји.

„Тој кој провладува во изминатите месеци кај нас, е забележан и во Србија и во Швајцарија“, рече министерот.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Младата пејачка Анастасија Ражнатовиќ често со своите фанови на социјалните мрежи споделува моменти од своето секојдневие, со што покажува како го поминува слободното време...