Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТРАМП СЕПАК ОСТАНУВА ПРЕТСЕДАТЕЛ ДО 20 ЈАНУАРИ

Доналд Трамп ќе остане претседател до 20 јануари и инаугурацијата на Џо Бајден, откако лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот, Мич Меконел, објави дека нема да свика вонредна седница за да се разгледа отповикувањето на Трамп.

Демократите, кои имаат мнозинство во Претставничкиот дом, го усвоија повлекувањето на Трамп во тоа тело. За да биде успешна постапката за отповикување, потребно е Сенатот да го потврди со двотретинско мнозинство.

Сепак, Меконел, лидерот на републиканците кои имаат мнозинство во Сенатот, нема намера да се согласи на седница по тој повод „скоро сигурно“ до 19 јануари, објави портпаролот на Меконел, Даг Андерс на Twitter.

Неговиот одговор беше објавен за време на седницата на Претставничкиот дом, на која беше усвоена иницијативата за отповикување на Доналд Трамп.

Демократите изјавија дека се подготвени оваа недела да го проследат повлекувањето до Сенатот за одлука, но Андрес објави дека седницата сигурно нема да се одржи до 15 јануари, и „скоро сигурно“ до 19 јануари, ден пред инаугурацијата на Бајден.

Така, повлекувањето на Доналд Трамп во Сенатот ќе може да се разгледа само кога ќе му истече мандатот за претседател.

Претставничкиот дом го потсети Трамп под обвинението дека тој е одговорен за насилството за време на демонстрациите на неговите приврзаници на 6 јануари во Вашингтон, кога демонстрантите упаднаа во зградата на Конгресот додека се дискутираше за резултатите од претседателските избори.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Младата пејачка Анастасија Ражнатовиќ често со своите фанови на социјалните мрежи споделува моменти од своето секојдневие, со што покажува како го поминува слободното време...