Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТРАГЕДИЈА: Почина новоизбраниот градоначалникот кој изборите ги помина во кома

Градот Гојанија во Бразил жали за градоначалникoт Магуито Вилела, кој почина на 71-годишна возраст како резултат на компликации од КОВИД-19.

Вилела беше избран за градоначалник на бразилскиот град додека беше во кома во болница. Тој не знаеше дека е избран да управува со неговиот град сè додека неговиот син не му соопшти еден ден кога се разбуди од кома.

Семејството на градоначалникот беше тешко погодено од пандемијата со коронавирусот. Неговите две постари сестри, исто така, починаа од вирусот пред извесно време на растојание од 10 дена.

Бразил е една од најпогодените земји од коронавирусот и е рангирана веднаш после САД според бројот на жртви.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...