Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПРОБЛЕМИ ЗА ВЛАДАТА ВО ИТАЛИЈА: Матео Ренци ги повлече министрите

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци вечерва објави дека ги повлекува министрите на неговата партија „Италија Вива“ од владата,  со што ја остава владејачката коалиција без мнозинство во парламентот.

Неговата одлука, објавена на прес-конференција, ја турка Италија во политички хаос, додека земјата се бори за сузбивање на пандемијата на коронавирусот, пренесува Ројтерс.

Ренци најави дека неговата партија ќе ја напушти Владата незадоволен од плановите на премиерот Џузепе Конте за тоа како се трошат милијардите евра на Европската унија какопомош во економијата.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Младата пејачка Анастасија Ражнатовиќ често со своите фанови на социјалните мрежи споделува моменти од своето секојдневие, со што покажува како го поминува слободното време...