Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПАПАТА ФРАНЦИС СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ПРОТИВ КОРОНА

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Фрањо (84), денес ја прими првата доза на вакцината COVID-19.

Францис ја прими вакцината на влезот во салата за присутните, јавија новинари блиски до папата, иако Светата столица сè уште официјално не ја потврдила веста.

Портпаролот на Светата Столица, Матео Бруни порано денес изјави дека започна вакцинацијата на околу 5.000 жители и вработени во државата Ватикан.

Папата неодамна рече дека ќе ја прими вакцината, опишувајќи го спротивставувањето на вакцината како „самоубиствена негација“ и додаде дека „етичкиот избор“ е неопходен за заштита на животот на другите луѓе.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Младата пејачка Анастасија Ражнатовиќ често со своите фанови на социјалните мрежи споделува моменти од своето секојдневие, со што покажува како го поминува слободното време...