Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Експерт објаснува што е најважно за добар се*с и што ве спречува да уживате

Што е најважно за добар секс, што не спречува денес навистина да уживаме во сексот, ни откри сексологот и уролог д-р Александар Милошевиќ.

Никој не сака да зборува за проблеми во кревет, но многу парови ги имаат, како што сведочи сексологот д-р Александар Милошевиќ.

“Србија е во голем вакуум кога станува збор за сексуалноста, сите податоци зборуваат сами за себе. Постои општо незадоволство, целосно недоразбирање. Постои страв од непризнавање на потребите, необразование и кај жените и кај мажите. Womenените не знаат што им треба на мажите, тие го имитираат она што го гледаат преку страници, порнографија. Најголемото негативно влијание врз сексуалноста има ненадејно образование преку Интернет, тоа ќе доведе до промени “, рече овој експерт. Многу мажи доаѓаат кај него за стручен совет и помош, а докторот ни откри кој е најголемиот проблем на денешните мажи.

“Пред 25-30 години, главниот проблем на младите беше рана ејакулација, денес тоа е проблем на доживување на ејакулација. Тие можат да имаат врска со жена, но не можат да доживеат ејакулација природно. Отуѓувањето е страшно денес, секоја врска е мала војна, која завршува со оргазам, големо помирување “.

Тој исто така ја споменува комуникацијата како еден од главните проблеми меѓу паровите.

“Денес имате леснотија на живеење. Мастурбацијата еднаш беше препознаена од црквата во средниот век, беше казнета. Денес велам, до одреден степен се враќам на тоа, мастурбацијата е фаза од животот, соодветна во фаза на пубертет и малку подоцна, но тогаш главниот проблем е комуникацијата. Ако остане така, тогаш сме сексуално ретардирани “.

За сите оние кои можат да имаат проблем или не се целосно задоволни од сексот, го прашавме д-р Милошевиќ што е најважно за добар секс.

“Најважно е да бидете опуштени, да ги препознавате потребите и воопшто да не паничите. Честопати сексуалните норми ги поставува црквата, политиката, а за мажите најлошо е што нормите се поставуваат со мерење на големината на пенисот, бројот и должината на односот, сите мерки што тие немаат никаква врска со задоволството. Тоа е само малку поинаков проблем за жените, тие се ослободени и не знаат како да ги користат своите права на нормален начин, тие почнуваат да се идентификуваат со, како што би рекол татко ми, „уметници од глаголот вметни“.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Младата пејачка Анастасија Ражнатовиќ често со своите фанови на социјалните мрежи споделува моменти од своето секојдневие, со што покажува како го поминува слободното време...