Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СТРАШНО: ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ИМА НАЈМНОГУ СМРТНИ СЛУЧАИ ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Минатата година во Велика Британија имало околу 697.000 смртни случаи, готово 91.000 повеќе отколку што се очекувало на база на просекот од претходните пет години, пишува Nju Sajentist.

Ова се податоци без смртни случаи во декември 2010 година, бидејќи тие се достапни само заклучно со ноември.

“Велика Британија има најголема стапка на прекумерни смртни случаи во светот, односно прекумерни смртни случаи на милион луѓе отколку повеќето европски земји или САД“, рекол за ББС, извршниот директор на здравствената добротворна организација Kings Fund, Ричард Мари.

“Ке биде потребна јавна истрага за да се утврди што точно се случувало, и очигледно е дека грешки се направени“, порачал тој.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Во морето од различни сексуални пози, обично ги паметиме оние што гарантираат оргазам, или оние чие име е смешно за нас. Ви претставуваме една...