Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Националната гарда е распределена во Вашингтон, во Конгресот се расправа за предвремено отстранување на Трамп

Претставничкиот дом на американскиот конгрес гласаше за смена од функцијата на претседателот во заминување Доналд Трамп.

Членовите на долниот дом на американскиот конгрес го обвинија Трамп за поттикнување бунт пред упадот на дел од неговите приврзаници во Капитол Хил.

Претставничкиот дом на американскиот конгрес ја прифати резолуцијата со која се бара од потпретседателот на САД, Мајк Пенс, да го примени 25-тиот амандман на американскиот устав и да ги преземе претседателските овластувања од претседателот Доналд Трамп.

223 конгресмени гласаа за резолуцијата предложена од демократските конгресмени, додека 205 од нив беа против.

Од Пенс се бара да го спроведе 25-тиот амандман, кој му дава претседателски овластувања доколку претседателот не е во можност да ја извршува својата должност, што би го отстранило Доналд Трамп од функцијата една недела пред инаугурацијата на eо Бајден.

На Пенс му беа дадени 24 часа да го коментира тоа, но тој веќе рече дека не сака да го спроведе 25-тиот амандман, бидејќи тоа ќе биде, како што рече, „страшен преседан“.

Демократите најавија дека ќе го разгледаат отповикувањето на Трамп во Конгресот доколку Пенс не го спроведе 25-тиот амандман.

Ова е втор обид да се започне 25-тиот амандман.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Во морето од различни сексуални пози, обично ги паметиме оние што гарантираат оргазам, или оние чие име е смешно за нас. Ви претставуваме една...