Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Еве како да ослабете за две недели , а притоа да јадете калорично и да пиете алкохол

Врз основа на овој факт, познатиот американски нутриционист Пол Ривас ја дизајнираше „Диетата на измамници“ – каде што можете да јадете мрсна храна и да пиете алкохол, а сепак да изгубите тежина – може да изгубите седум килограми за две недели!

Всушност, сè е многу едноставно. Суштината на оваа диета е тоа што можете да јадете соодветна храна во работните денови (не претерувајте со јаглехидрати!), Но, за време на викендот можете да си дозволите пици, хамбургери, колачи, сладолед, вино, милкшејк и многу повеќе.

Но, во овие прекрасни два дена, сè уште треба да ги запомните количините и да не претерувате.

Според нутриционистите, оваа техника помага да се забрза метаболизмот.

И покрај фактот дека „измамната диета“ е крајно едноставна, има правила: за појадок и вечера треба да има храна богата со протеини, а попладне може да си дозволите јаглехидрати (леб, компири, ориз, тестенини)

Патем, во текот на денот, вашата чинија треба да изгледа вака – половина од чинијата треба да биде зеленчук, една четвртина – месо, риба, (протеини), а другата четвртина – прилог, како што се ориз, варен или печен компир или други јаглени хидрати.

Можете да си дозволите чај, но без шеќер. Во принцип, заборавете на постоењето на бел шеќер, и ако тоа е невозможно, заменете го со засладувач. Но, подобро е без него.

Дури и во задолжителната програма на оваа диета: основата на диетата треба да биде риба, лигњи, школки и други морски плодови.

Месото не треба да се јаде повеќе од 5 пати неделно, а тежината на парче месо не треба да надминува 100 грама. Исто така, треба да додадете голема количина зеленчук и овошје во вашата исхрана. И сепак следете одредени правила за големината на порциите:

•          месо, риба треба да биде околу 100 грама

•          дел од ориз, леќата и други житни култури – една тениска топка;

•          зеленчук – две тупаници споени заедно;

•          бобинки и овошје – не повеќе од една лажичка

•          ореви – грст (30 гр.);

•          растително масло – една лажица.

Приближен дневен оброк:

Појадок: 4 јајца, чај или кафе без млеко;

Ручек: пита со месо или туна со зеленчук;

Ужина: неколку бадеми;

Вечера: пилешки гради со зеленчук на скара;

Ужина: чаша какао.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

Во текот на вчерашниот ден некаде околу 16 часот во СВР Струмица, 46-годишна жителка на Струмица пријавила дека во куќа во с.Борисово, сопственост на Т.И.(60), врз...

Забава

Во морето од различни сексуални пози, обично ги паметиме оние што гарантираат оргазам, или оние чие име е смешно за нас. Ви претставуваме една...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...