Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

АМСТЕРДАМ ЌЕ СЕ МЕНУВА: Туристите нема да смеат да консумираат марихуана во кафулињата

Градоначалникот на Амстердам, Фемке Халсема, предложи забрана за влез на туристи во познатите кафулиња во градот кои продаваат марихуана.

„Голем број туристи доаѓаат во Амстердам само за консумирање на лесни лекови, а таквите туристи станаа непријатности“, рече Халсема на јавната телевизија. Инаку, Халселма е член на зелената партија ГроенЛинкс, а таа е градоначалник од 2018 година.

„Амстердам е космополитски град и ние сакаме туристи, но би сакале тие да доаѓаат поради неговата убавина и култура“, рече таа. Канабисот е технички нелегален во Холандија, но поседувањето помалку од пет грама за лична употреба е декриминализирано во 1976 година.

Халселма му предложи на градскиот совет декрет според кој во кафулињата со канабис се влегува само со холандски пасош. Тој се надева дека градот со тоа ќе престане да биде дестинација за „туризам на мека дрога“. Во Холандија има 570 кафулиња каде може да се купи и консумира марихуана. 166 се во Амстердам.

најчитани вести

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

Во текот на вчерашниот ден некаде околу 16 часот во СВР Струмица, 46-годишна жителка на Струмица пријавила дека во куќа во с.Борисово, сопственост на Т.И.(60), врз...

Забава

Во морето од различни сексуални пози, обично ги паметиме оние што гарантираат оргазам, или оние чие име е смешно за нас. Ви претставуваме една...